Valu sääres

Mida süüa-juua treeningul ja võistlusel. Kuidas olla nii, et elu ei segaks sporditegemist ja vastupidi.
Vasta
Kasutaja avatar
rattahunt
Rattur
Postitusi: 344
Liitunud: 04. 11. 2009. 11:12

Valu sääres

Postitus Postitas rattahunt » 23. 11. 2020. 18:13

10a söitsin ainult ratast, nüüd olen üritanud ka 3a. joosta, vahelduva eduga önnestub, aga midagi head ei ole, lööb köige tavalisema sörgi peale tagasäär 1km läbimisel katki. Kas kellegil midagi sarnast olnud ja mida teha. Vöhma poolest vöiks joosta kaugele ja pikalt, aga ei ole vöimalik.
Rattasöit ise ei ole raske, rattasöit on minu jaoks raske.

fronius
Rattur
Postitusi: 301
Liitunud: 01. 09. 2013. 11:13

Re: Valu sääres

Postitus Postitas fronius » 23. 11. 2020. 19:20

Raam tahab pikka harjumist jooksmisel.Sama asi oli mul

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Valu sääres

Postitus Postitas Mati » 23. 11. 2020. 22:32

Jooksma tasub hakata tasapisi, koormust järk-järgult tõstes. Samuti soovitan soojalt massaazi. Minu kogemus ütleb, et jooksus on seda rohkem vaja kui rattas.

Säärevalu (äkiline?), mis tekib ühtlaselt joostes viitab teatud ülekoormusele. Minu jooksjakarjääris läbitud etapp. Õnneks välditav järjepideva lihashoolduse abil.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
UrmasL
Testisõitja
Postitusi: 2042
Liitunud: 10. 02. 2003. 08:58

Re: Valu sääres

Postitus Postitas UrmasL » 24. 11. 2020. 09:30

Need teravad valud sääres, reeglina kõõluse ja lihase kinnituskoha juures peaks olema mikrorebendid. Tüüpiline, kui hea mootoriga (ja kuldses keskeas) rattur järsku jooksma hakkab. Head ja kiiret ravi ei ole. Enne ja peale jooksu korralik võimlemine ja venitamine. Soovitav kasutada ka sääriseid (kompressioon ja hoiab lihase soojas). Lisaks aitab kindlasti asjatundlik massaaz. Veenduda, et mineraalide ja vitamiinide tase paigas (Mg).
Mati kirjutas:
23. 11. 2020. 22:32
Jooksma tasub hakata tasapisi, koormust järk-järgult tõstes. Samuti soovitan soojalt massaazi. Minu kogemus ütleb, et jooksus on seda rohkem vaja kui rattas.

Säärevalu (äkiline?), mis tekib ühtlaselt joostes viitab teatud ülekoormusele. Minu jooksjakarjääris läbitud etapp. Õnneks välditav järjepideva lihashoolduse abil.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7906
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Valu sääres

Postitus Postitas KaupoR » 24. 11. 2020. 09:54

ka teipimine võib aidata leevendada. Otsi "taping achilles tendon" vms
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Valu sääres

Postitus Postitas Mati » 24. 11. 2020. 11:53

UrmasL kirjutas:
24. 11. 2020. 09:30
Need teravad valud sääres, reeglina kõõluse ja lihase kinnituskoha juures peaks olema mikrorebendid. Tüüpiline, kui hea mootoriga (ja kuldses keskeas) rattur järsku jooksma hakkab. Head ja kiiret ravi ei ole. Enne ja peale jooksu korralik võimlemine ja venitamine. Soovitav kasutada ka sääriseid (kompressioon ja hoiab lihase soojas). Lisaks aitab kindlasti asjatundlik massaaz. Veenduda, et mineraalide ja vitamiinide tase paigas (Mg).
Mati kirjutas:
23. 11. 2020. 22:32
Samuti soovitan soojalt massaazi. Minu kogemus ütleb, et jooksus on seda rohkem vaja kui rattas. Säärevalu (äkiline?), mis tekib ühtlaselt joostes viitab teatud ülekoormusele. Minu jooksjakarjääris läbitud etapp. Õnneks välditav järjepideva lihashoolduse abil.
Ei pruugi olla mikrorebend/kramp. Minu juhtum, hästi labaselt seletatuna oli järgnev. Valu "sääremarja" piirkonnas. Konsultatsiooni ja uuringute (sh ultraheli) käigus selgus, et tegu miski lihasesisese "kile" pingega, mis omakorda tingitud ülekoormusest (toonusest). Selles olukorras väljendus valu just siis kui lihas sai soojaks, st eelnev soojendus ei puutu asja, ega leevenda. Soojenedes lihas paisub ja kui too "kile" enam ei veni käibki "plõks" ja terav valu. Niisama hoides läks ca nädalaga üle. Peale lihashoolduse regulaarsemaks muutmist (min kord kuus) on see teema kadunud - ptui-ptui-ptui.
Kannakõõluse/ahhilka piirkonnas on asi keerulisem. Kui seal midagi läheb, siis on see teema oluliselt hullem ja pikema taastumisega.

Üks oluline asi veel - jooksujalanõud :!: See võib tunduda triviaalne, aga paljud probleemid saavad alguse valedest jalanõudest. Mina jooksen vaid testi alusel soovitatud tossudega. St, et tossu värv ja firma pole absoluutselt olulised :!: :idea: Eriti valus on vaadata poes värvi järgi tosse valivaid naisi.

Üldises plaanis soovitan selle lühimaterjaliga tutvuda - http://www.sportmed.ee/wp-content/uploa ... stused.pdf
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7906
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Valu sääres

Postitus Postitas KaupoR » 24. 11. 2020. 13:02

Mati kirjutas:
24. 11. 2020. 11:53
Konsultatsiooni ja uuringute (sh ultraheli) käigus selgus, et tegu miski lihasesisese "kile" pingega, mis omakorda tingitud ülekoormusest (toonusest).
See kile on perimüüsium või epimüüsium. Esimene neist seob lihaskiudusid kimpudeks ja teine seob lihaskiudude kimbud omakorda lihaseks. Hullematel juhtudel sekkutakse kirurgiliselt ja lõigatakse sellesse kilese pilud, et teda veidi laiemaks teha ja lihas sinna kitsasse kanalisse paremini ära mahuks. Olen ise seda "kilevalu" tundnud suusatades aga mitte sääre tagaosas vaid eesmises sääreluulihases. Jalg lihtsalt ei ole talve alguses harjunud pöida nii intensiivselt tõstma (vabatehnikas suusatades) ja sääre esiosa muutub väljakannatamatult valusaks. Valu taandub suhteliselt kiiresti peale koormuse lõpetamist. Kui on ahhilka ja lihase ühenduskoha probleem, siis see valu nii kergelt kohe ära ei lähe.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 12092
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Valu sääres

Postitus Postitas Mati » 24. 11. 2020. 13:13

KaupoR kirjutas:
24. 11. 2020. 13:02
Mati kirjutas:
24. 11. 2020. 11:53
Konsultatsiooni ja uuringute (sh ultraheli) käigus selgus, et tegu miski lihasesisese "kile" pingega, mis omakorda tingitud ülekoormusest (toonusest).
Olen ise seda "kilevalu" tundnud suusatades aga mitte sääre tagaosas vaid eesmises sääreluulihases. Jalg lihtsalt ei ole talve alguses harjunud pöida nii intensiivselt tõstma (vabatehnikas suusatades) ja sääre esiosa muutub väljakannatamatult valusaks...
See on jooksjatel rahvakeeli tuntud kui luuümbrise põletik. Tüüpiline teema koormuse äkilisel suurenemisel või pikajalisel ülekoormusel. Suht süütu, kuid tüütu asi.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 7906
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Valu sääres

Postitus Postitas KaupoR » 24. 11. 2020. 14:14

Minu suusatamise häda ei ole luuümbrise põletik. Nagu ma kirjutasin, siis on tegemist sama lihase perimüüsiumi kitsikusest tingitud valuaistinguga. Lihase perimüüsium ja luuümbris ei ole sama.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
veloson
Rattur
Postitusi: 937
Liitunud: 12. 06. 2012. 22:53

Re: Valu jooksmisega takus, kaebused sääres, ultra-konservatiivne raviplaan, appi

Postitus Postitas veloson » 24. 11. 2020. 15:58

Rattahunt, kuidas selline igav, pikaajaline ja räigelt konservatiivselt ilma ravita skeem tundub:
-järgmine kord, kui aeg on jala valuvabaks teinud ja nädal-kaks-kolm juba valuvaba, proovid jalutamisega saada sellisesse vormi, kus kahetunnised tempokad jalutuskäigud (soovitatav kaasatakünklikku maastikku ja pehmet/ebatasast pinnast) ei valmista tugielundkonna häireid kahe kuu vältel
-järgmises etapis proovid lisada jalutuskäikutele kõnd-jooksu, alguses kõnni-jooksu suhe 9:1, sj jooksu järjest mitte rohkem kui minut; kaebuste puudumisel mitme nädala või kuu järel suhet jooksu poole kallutades, aga esimestel aastatel mitte rohkem kui 20 minutit jooksu korraga; sealjuures joosta erinevate tempodega ja erinevatel maastikel, kaasates jooksuharjutusi; valuaistingute puhul alati jooksu suhet oluliselt vähendades; hoida oma parimat kõnni-jooksu vormi aasta läbi ilma rohkem kui nädalaste katkestusteta, sh ka kõige põnevamal rattahooajal, välja arvatud haigestumiste puhul
-järgnevatel aastatel mitte joosta kunagi korraga rohkem kui 30-40 minutit selle ajani, kui tempo 5:15-5:45 juures saab raske hingelduseta vestelda ja ei ole mitme kuu või aasta jooksul kaebusi; üldmaht muudelt aladelt; jätkata aastaringse (osalise) jooksukoormusega
"Minagi olin üks neist tuhandetest maapoistest, keda harisid põhiliselt vanavanemad ja jalgratas."
Sina võid aga saata mõned eurod ja harida ennast hõlpsasti hangitava kirjanduse abil: müüa peamiselt jõuanduriga treenimisele keskenduvat lektüüri Coggan, Allen, Friel, Passfield jt

Kasutaja avatar
rattahunt
Rattur
Postitusi: 344
Liitunud: 04. 11. 2009. 11:12

Re: Valu sääres

Postitus Postitas rattahunt » 24. 11. 2020. 19:43

Tänud köigile vastajatele.
Juba sain jalad liikuma, aga nüüd paar korda pole üle 1 km minna saanud jälle, täpselt sääre keskkoht. Alati olen peale ratast venitanud jalgu ja vöimelnud. Kui jalg läheb, siis nädal aega pole mötet jooksu üritada. Alustan nüüd massaziga ja püüan ise ka venitada. Huvitav, noorusajal oli kergejöustik leivanumber.
Sellist kannatust küll pole, et cm haaval uuesti alustada.
Rattasöit ise ei ole raske, rattasöit on minu jaoks raske.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11865
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Valu sääres

Postitus Postitas erikr » 25. 11. 2020. 09:10

Taoliste teemade puhul tuleb mul alati see lugemine meelde:
https://www.aripaev.ee/uudised/2016/01/ ... rek-tustit
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Vasta

Mine “Toitumine ja eluviisid”