Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Kõikvõimalikud mõtted, mis tulevad pähe kui pole ammu sadulasse saanud või oled sinna liiga kauaks jäänud.
Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11492
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas erikr » 09. 05. 2012. 15:13

Täna läks EJL-st välja klubidele allolev kiri.
Kuna foorum on ilmselt hetkel parim võimalik rattaharrastaja hääletoru ja seinaleht, palun aktiivselt konstruktiivset arvamust avaldada.


EJL kirjutas:Tere lugupeetud EJL klubide esindjad,

Kindlasti on kõigil meeles EJL üldkoosolekul 12.03.2012.a. arutluse all olnud teema plaanist kehtestada 2013. aastal kõigil kalendris registreeritud võistlustel osalejatele litsentsinõue. Seda on rakendanud mitmed Põhjamaade ja Euroopa riigid.

Väljavõte üldkoosoleku protokollist:
SÕNAVÕTT:
M. Lepajõe informeerib, et EJL juhatus on arutanud järgmist teemat. Me kõik teame, et harrastajaid on meil palju aga kuskilt statistikas see välja ei paista. Sellega seoses ei ole me esimese grupi spordiala Eestis. On vaja arutada, kuidas me saaksime võimalikult palju inimesi enda harrastajateks kirja panna. Üks tee on litsetside arvu suurendamine. Eeldame, et kõik klubide liikmed ostaksid litsentsid. Juhatus on otsustanud, et EJL peasekretär kutsub kokku töögrupi, kus arutada kuidas motiveerida klubisid ja inimesi selleks, et nad litsentse rohkem võtaksid. Üks variant oleks litsentseerida ka kõikki rahvaspordi üritustelt osavõtjaid. Selleks tuleb pakkuda mingi mõjuv põhjus, näiteks saavad registreerida odavamalt, või saavad mõnest rattapoest litsentsi alusel hinnaalandust. See tuleks juba sellel aastal sügisel sisse viia.

Litsentsinõue kõigil võistlustel aktiviseriks klubilist tegevust ja harrastussportlaste koondumist nendesse. See omakorda toob kasu kogu rattaspordi arengule. Ühtlasi tekiks ka riikliku statistika jaoks vajalik ja aedekvaatne andmebaas. Kahjuks 2011.a. statistike ei kajasta rattaspordi huviliste tõepärast seisu (1700 harrastajat).
Harrastussportlaste (B kategooria) litsent tuleks kindlasti odavama hinnaga ja kehtiks üks aasta nagu UCI reglement ette näeb.

Urmas Karlson pidi koosoleku ettepaneku kohaselt moodustama töörühma, kes teeks analüüsi ja töötaks välja toimiva, sobiva lahenduse.

Seoses sellega oleks vaja eelinfona ja Liidu liikmete arvamusi, et loodaval töörühmal oleks kust alustada.
Paluks kindlasti EJL liikmete arvamust planeeritava muudatuse osas. Kas olete nõus? Kas olete vastu? Kui vastu, siis koos lühikese selgiutusega.

Vastuse paluks saata hiljemalt 14. maiks.
Kutsun üles näitama kodanikualgatust ja avaldama oma seisukohti!

Kui kellegil liikmetest on soovi osaleda töös, olege julged ja andke teada.
Töörühma suurus ei ole määrateltud. Mida rohkem mõteid seda parem.

Ette tänades.

Lugupidamisega,
Urmas Karlson
EJL
M. 5024403
T. 6031545
EDIT 10. 05. 2012 7:05:
Ja paar täpsustavat punkti vastuseks kohe mailinglistis tekkinud küsimustele, mis peaks selgitama probleemi olemust ja teema eesmärki
Urmas Karlson kirjutas:1. Statistika mõttes peetakse harrastajaks sportlast keda esitab klubi oma aruandes Eesti Spordiregistlile. Seega klubi liige kes tegeleb harrastusspordiga.

2. Litsentsid esitletakse EJL kodulehel ja neid on tehniliselt võimalik siduda online registreerimisega. See oleks muidugi sisuliselt töörüham ettepanek..

3. Saada harrastajate arvu üle 6000. See annaks Kult.min poolt alaliidule rohkem punkte ja tõuseks riiklik noortespordi toetus.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
KaRahh
Rattur
Postitusi: 67
Liitunud: 12. 05. 2006. 11:55

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas KaRahh » 09. 05. 2012. 16:37

Sellist jama on raske kommenteerida. Paistab sedasi, et pühapäevasõitjate suur hulk rahvaspordiüritustel on andnud EJL juhtkonnale idee sellepealt kerget raha teenima hakata. Statistika puudumine on lihtsalt vastavate ametnike tegemata töö. Tulemus oleks minu hinnangul märgatavalt kokkukuivav osavõtt rahvaspordi-massiüritustest. Kas siis pühapäevasõitjate eemaldamine rattaspordist ongi EJL tõeline eesmärk?
"Ostke endale jalgratas. Kui te ellu jääte, siis te kindlasti ei kahetse." (Mark Twain)

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas KaupoR » 09. 05. 2012. 17:02

Leian, et tegemist on väga ebaadekvaatse mõttega. Statistika on teatavasti maailma suurim vale :) Asja tuleks lahendada teiselt poolt: statistika kogumine tuleks korda teha. Rattasporti eristab ujumisest ja võimlemisest (aeroobikast) tõik, et ratast sõidetakse õues mitte siseruumides. Seega on üsna raske rattureid kokku lugeda. Samas on väga lihtne kokku lugeda aeroobikasaalis käivaid liikmeid (st neid, kes on soetanud omale rühmatrennis käimise õiguse). Ja tulemuseks ongi 2500 ratturit ja 16600 võimlejat (andmed: Spordiregister). On ju siililegi selge, et eestis on enam rattasõiduHARRASTAJAID, võtame kasvõi Tartu Rattamaratoni kahe distantsi protokollid.

Ehk viga on süsteemis mitte ratturite puudumises. Kui Eesti Energia spordiklubis ei ole ühtegi ratturit, siis olen mina Spartacus (andmed taas Spordiregistrist). Viga on selles, et klubid (ma ei mõtle siin VCL või CRM cõi CFC vaid higistamise kohti nagu Reval, Arctic ja ka firmade spordiklubid nagu Elion ja Eesti Energia) ei täida Spordiregistri andmestikku korrektselt. Kas pole neil ülevaadet ratturitest (vt eelmine lõik õues treenimise kohta) või ei viitsita selle juraga tegeleda ja pannakse sinna midagi kirja, et oleks kirjas...

Lisaks on minu meelest totter see, et klubiks loetakse nii KJK, CFC, VCL kui ka Reval Sport ja MyFitness (viimasel pole muide andmed Spordiregistrile esitatud, muidu oleks veel paartuhat võimlejat juures) ja veel lisaks ka firmade juurde kuuluvad spordiklubid. Ehk peaks kokku lugema vaid EOK liikmeteks olevatesse alaliitudesse kuuluvate klubide liikmeid (kuigi nt Reval Sport on ka võimelisliidu liige)?

Panen veel ühe konkreetse näite, kus mul on terav kahtlus, et statistika valetab: Maksu- ja Tolliameti spordiklubis pole ühtegi ratturit.

Selle asemel, et tegeleda juraga nagu kõigi võistlejate litsenseerimine (olgu see litsents siis raha eest või mitte) võiks hoopis püüda seadusloojale selgeks teha, et Spordiregister ei näita kaugeltki tegelikku seisu ning ei saa olla rahastamise aluseks.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas suuroja » 09. 05. 2012. 17:08

aga mis suuruses summast jutt on?
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

rai66
Rattur
Postitusi: 813
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas rai66 » 09. 05. 2012. 19:15

Seda statistikat on vaja ainult litsentsi müüjale.
Allahindlust poest saab iga poe püsiklient. Milleks peaks näiteks Hobisport või Hawaii tegema allahindlust, et keegi teine saab litsentsi raha omale. Mismoodi tehakse võistlustel allahindlust, kui kõik on litsentsiga. Et siis võistluste korraldaja on nõus selle võrra vähem saama, mis läheb kellegi teise taskusse. Võibolla ma see aasta ei kavatsegi võistelda, aga siis mõtlen viimasel hommikul ringi ja regan enne starti ära. See on kas suur nahhaalsus või lollus.Pigem mõlemad korraga.

Kasutaja avatar
urmo
Rattur
Postitusi: 692
Liitunud: 02. 02. 2005. 21:49

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas urmo » 09. 05. 2012. 19:27

E-litsents maksab praegu 13€, lisaks on vajalik elukindlustus võistlushooajaks, EJL kaudu "poolik" kindlustus 26€, ise vormistades kindlustusfirmas saab mingi 50€ kanti hakkama.

Tekstis toodud argumedid on õiged, kuid väga ühepoolsed. Kes teab, äkki tooks suurem "loendatud" harrastajate hulk ka riigilt kasvõi natuke suuremaid toetusi... Samas päris pühapäevasõitjate osakaal kannataks litsentsinõude tõttu tõepoolest kõvasti. Lisaks, vähemalt minu arust puudub EJL-il mõnes mõttes igasugune tähtsus keskmise harrastaja jaoks. EJL kuulutab lihtsalt mõned võistlused EMV-ks, jagatakse tiitleid ja kõik. Kõik, kes otseselt EMV medalit jahi, saavad EJList olenemata käia võistlustel täpselt samamoodi, lisaks on mitmed harrastajate maasikad, nagu MTB kolmapäevakud ja Haanja 100 täiesti underground EJL mõttes. EJL peaks oma positsiooni ja mõtteviisi kuidagi konkreetsemaks muutma, selline üks-jalg ukse vahel lahendus, nagu kasvõi maratoni EMV Tartu RM raames, kus on koguaeg vaidlus stardikoha õigluse jms üle on suht mõttetu.
Zero the Hero

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas KaupoR » 09. 05. 2012. 20:17

Harrastajate arvu õiglaseks kokku lugemiseks peab olema mingi muu lahendus kui litsents. Spordiregister näitab, et meil on üle 16000 tuhande võimleja, ma võin mürki võtta, et meil pole 16000 litsenseeritud võimlejat.

Spordiregistri lahendus hetkel ei tööta ja kui riik hakkab selle alusel raha jagama, siis on asi väga mäda. Ka see poleks lahendus kui teha mingi eri tüüpi litsents, kasvõi "rahvasportlane" või "tervisesportlane", mis maksaks vähe või üldse midagi ning ei nõuaks kindlustust. Läheme nagu ajas tagasi, et enne pead ostma omale võistlemise loa, et suvalisele rattarallile peale saada (suvaline EJL kalendris olev ralli).

Kui plaan aga peakski teoks saama, siis juhtub nende rattarallidega TRC ja sügiskrosside saatus - nad hääbuvad tasapisi, stardis on käputäis fanatte.
If everything's under control, you're going too slow!

arnea
Rattur
Postitusi: 993
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas arnea » 09. 05. 2012. 20:25

Aga miks ei võiks võtta lihtsalt ühendi kõigil kalendrisse kantud võistlustel osalenud ratturitest ja vaadata selle suurust?

Suusatajatel peaks sama probleem olema - kuidas nemad seda lahendavad?

Arne

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas KaupoR » 09. 05. 2012. 20:39

arnea kirjutas:Suusatajatel peaks sama probleem olema - kuidas nemad seda lahendavad?
Ongi. Suusatajaid on registris 3379 (rattureid 2535). Plus spordikoolide kasvandikud. Kuidas lahendavad - ei tea.

EDIT. Mida enam ma selle peale mõtlen, seda jaburamaks läheb. Ega litsents ei võrdu ju harrastaja (või võrdub?). Meie klubis on läbi aastate olnud 4-5 litsentsiga sõitjat, kuid spordiregistrisse anname üles ikka kõik liikmed, mitte ainult litsenseeritud sõitjad. Seega ei ole litsents vajalik, et harrastajaid kokku lugeda. Siis me hakkame kokku lugema litsenseeritud sõitjaid aga mitte harrastajaid.
If everything's under control, you're going too slow!

värv
Rattur
Postitusi: 191
Liitunud: 18. 06. 2006. 19:23

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas värv » 09. 05. 2012. 21:58

EJL kirjutas:Me kõik teame, et harrastajaid on meil palju aga kuskilt statistikas see välja ei paista. Sellega seoses ei ole me esimese grupi spordiala Eestis.
Kas keegi asjast teadev isik viitsib viimase lause lahti seletada? Esimese grupiga kaasneks rohkem toetusi? Veel midagi?

Kirsa
Rattur
Postitusi: 3358
Liitunud: 24. 02. 2003. 23:38

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas Kirsa » 09. 05. 2012. 22:18

KaupoR kirjutas: EDIT. Mida enam ma selle peale mõtlen, seda jaburamaks läheb. Ega litsents ei võrdu ju harrastaja (või võrdub?). Meie klubis on läbi aastate olnud 4-5 litsentsiga sõitjat, kuid spordiregistrisse anname üles ikka kõik liikmed, mitte ainult litsenseeritud sõitjad. Seega ei ole litsents vajalik, et harrastajaid kokku lugeda. Siis me hakkame kokku lugema litsenseeritud sõitjaid aga mitte harrastajaid.
See lause nagu ütleks ju kõik. Siis on lihtsalt vaja rahvas kirja panna ja kogu ooper.
Huvitav kas spordiklubide spinningutrennid lähevad rattasõidu või võimlemise alla? :)

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas suuroja » 09. 05. 2012. 22:35

protokollist: On vaja arutada, kuidas me saaksime võimalikult palju inimesi enda harrastajateks kirja panna. Üks tee on litsetside arvu suurendamine. Eeldame, et kõik klubide liikmed ostaksid litsentsid.

ega kõike saa taandada ka ainult ostmisele. Las jääda igale klubi liikmele enesele see otsus, kas ta soovib litsentsi või mitte.
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas KaupoR » 09. 05. 2012. 22:37

suuroja kirjutas:protokollist: On vaja arutada, kuidas me saaksime võimalikult palju inimesi enda harrastajateks kirja panna. Üks tee on litsetside arvu suurendamine. Eeldame, et kõik klubide liikmed ostaksid litsentsid.
See on lollus. Rattaklubide liikmed on ka ilma litsentsita harrastajana kirjas (eeldusel, et klubi juhatus on Spordiregistrile esitanud õiged andmed). See on vale eeldus EJL poolt ja seetõttu on kogu projekt jabur ja rumal.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11492
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Litsentsinõue 2013 ?

Postitus Postitas erikr » 09. 05. 2012. 23:01

värv kirjutas:
EJL kirjutas:Me kõik teame, et harrastajaid on meil palju aga kuskilt statistikas see välja ei paista. Sellega seoses ei ole me esimese grupi spordiala Eestis.
Kas keegi asjast teadev isik viitsib viimase lause lahti seletada? Esimese grupiga kaasneks rohkem toetusi? Veel midagi?
Ilmselt midagi olulist mitte. Vaid riiklik toetus alaliidule noorte(tipp)spordi edendamiseks. Mis ei oleks ju paha.
Aga kuidas on alaliit ja harrastaja omavahel seotud sisuliselt? Mitte kuidagi.
Alaliit pushib tippsporti ja üritab korraldada sellele järelkasvu, nii siledaks aetud kui karvase säärega harrastaja otsib funi.

Urmas Karlson kirjutas vastuseks mailinglistis esitatud küsimustele
Urmas Karlson kirjutas:1. Statistika mõttes peetakse harrastajaks sportlast keda esitab klubi oma aruandes Eesti Spordiregistlile. Seega klubi liige kes tegeleb harrastusspordiga.

2. Litsentsid esitletakse EJL kodulehel ja neid on tehniliselt võimalik siduda online registreerimisega. See oleks muidugi sisuliselt töörüham ettepanek..

3. Saada harrastajate arvu üle 6000. See annaks Kult.min poolt alaliidule rohkem punkte ja tõuseks riiklik noortespordi toetus.
TEOREETILISELT saaks tõepoolest 6000+ harrastajat selle ulmelisevõitu, aga päris elus teostumatu plaani järgi kokku.

Võtsin väsinud peaga peale Reile Aeroobikat quick&dirty möödunud aasta olulisimate võistluste tulemused kokku.
TRM ja TRR peale 6958 unikaalset osalejat (ei hakanud võõramaalasi välja sortima). Wow! Olemas! Litsentsid kõigile koos osalusmaterjalidega pihku.
EEC puhul peaks olema 2736 unikaalset osalejat, samas pole arvesse võetud, et mõni võis sõita mõnel etapil pika ja teisel lühikese.

Vaatame nüüd TRR/TRM näitel esmakordsete osalejate arvu, mis on kokku 1974, 2 korral osalejaid kokku 1191. kokku 3165.
Umbes pooled. Mis oleks tavalise ketsimehe või clipless karvajala motiiv tegeleda litsentsi soetamisega selle nimel, et saaks võistelda?

Mis rolli litsents peaks täitma?
Minu lihtsustatud nägemuses tõendab litsents, et:
- selle omanik oskab sõita
- tunneb rahvusvahelisi võistlusreegleid
- on kindlustatud (ja läbinud pädeva arstliku läbivaatuse)
- omab esindajat (klubi, alaliit)

Püüda selle dokumendi kohustuslikukstegemise abil metoodiliselt ja teostuselt lombakat Spordiregistri statistikat üle mängida pole just nutikas lahendus. Siiski on lootustandev lähenemise see pool, mis jätab ka variandi teistele võimalustele. Vaat sellega peaksime üheskoos kõigi klubidega tegelema.

Kõige austuse juures kõigi endiste ja praeguste tippsportlaste ja funktsionäride vastu - sportlased ja harrastajad on eri planeetidelt. Jalgrattaliitlane ei mõista, mis harrastaja teda ei mõista. Ja vastupidi.

Ühel pool on juhend, reglement, mandaat, litsents, esindajate koosolek jne. Nii nagu tippspordis peab. Legendaarne näide Elva sügis- ja talikrossid.
Teisel pool on "unustage bürokraatia, tehke regamine ja maksmine netti ja tulen stardiks joonele". Juba legendaarseks saanud Kolmapäevakud.

On ka kahekordne isiklik kogemus Itaaliast tipptasemel osalejatega 12h sõidust, kus nõuti osalemiseks litsentsi. Küsisin, kas pean tõesti tegema selleks EJL litsentsi? Vastati, et piisab arstitõendist ja kohapeal tehtavast kindlustusest. Toimis. Mis oli litsentsi point - korraldaja ei vastuta,
kui lõhud end ära või lähed üldse ürituse käigus loojakarja.

Enamuse harrastajate jaoks on sporditegemine teatav meelelahutuse vorm. Peaksin selleks tarbeks litsentsi hankima? No kuulge härrased, katsugem ikka ... ei, mul ei kukuks selle lause lõpetamine soliidselt välja.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas serxx » 09. 05. 2012. 23:49

Parem võtke tõesti võistluste lõpuprotokollid kokku, filtreerige välja unikaalsed osalejad ja ongi teil vajalik statistika olemas. Väga lihtne ja tavaline karvajalg nagu mina, ei pea selleks midagi tegema.

Kui litsentsi saab iga soovija mingi summa välja käimise tulemusel, siis ei täida see mingit muud eesmärki kui statistika. Aga vaid statistika pärast litsentse väljastada on absurd. Litsentsi olemus on ikka hoopis midagi muud. Kui aga jätta litsetsiga kaasneva selgitamine klubide kanda, siis tuleb kohe ka sunniviisiliselt klubi liikmeks astuda ja ka neile regulaarselt liikmemaksu maksma hakata, mis jällegi pole vastuvõetav.
Kui selle tulemusena hakkab ka oluliselt vähenema täna pigem harrastusratturitele suunatud üritustel osalemine, siis kelle või mille huve selline liigutus üldse täidab?
Või siis hakkame tegema streetrace stiilis üritusi ratturitele? Ja oleme kõik riigivaenlased ja kohutavad kurjategijad?

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas KaupoR » 10. 05. 2012. 06:05

Võistluste protokollide filtreerimisele tuleb veel välja nokkida rattaklubide liikmed, kes muidu läheks statistikasse topelt, sest nt mind annaks Spordiregistrile üles veel ka mu oma klubi. Kuigi ma pole kindel, kas topeltloendust praegu ei toimu (nt võib 1 inimene olla nii rattaklubi kui ka oma töö juurde loodud spordiklubi liige).
If everything's under control, you're going too slow!

rai66
Rattur
Postitusi: 813
Liitunud: 04. 04. 2007. 09:41

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas rai66 » 10. 05. 2012. 06:53

Ma arvan, et EJL teab väga hästi harrastajate koguarvu. Korrutage praegune litsentsi hind 13 Euri nende plaani 6000-ga ja saate päris ilusa summa. Pluss kindlustus. Mina näen siin siiski soovi teenida. Pluss riigi toetus 6000 piiri täitumisel. Mina juba niigi ei viitsi Elionidel käia. Ei paku pinget. Lõpuks käibki harrastaja kolmapäevakutel ja muudel nn. külavõistlustel, kus litsentsi ei nõuta, aga funi on küllaga.Kas see on eesmärk. Ei saa rattasõitu harrastajate jaoks maksustada.
Tulumaks, käibemaks, sots. kindlustusmaks,Tallinna linnamaks, p....e täis aktsiise ja muid makse.Uus nõue oleks maakeeli rattasõidu maks Selle peale ütleks maakeeli, et minge p........Kolmapäevakute eesmärk näiteks on ka inimesed spordi juurde tuua. Antud eesmärk küll seda ei tee.

gandalf
Rattur
Postitusi: 514
Liitunud: 02. 06. 2003. 13:55

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas gandalf » 10. 05. 2012. 07:31

Ma ei saa aru, kuidas on litsentsid ja spordiregistri harrastajate arv omavahel seotud. Suusatamises on välja antud oluliselt vähem litsentse, kuigi klubide poolt deklareeritud harrastajate arv on suurem. Usun, et neid spordialasid, kus üldse mingit litsentseerimist ei toimu on rohkem kui neid, kus toimub.

Pakutud lahendus on minu arust ikka väga pärasoolekaudne mandlioperatsioon. Kui vähegi saaks, siis paluks EJL jätta rahvasport siiki ellu....

seiko
Rattur
Postitusi: 144
Liitunud: 14. 05. 2004. 22:02

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas seiko » 10. 05. 2012. 08:19

Esitasin EJL-le need küsimused, mille vastuseid siin Erik juba tsiteeris. Ja nende vastuste põhjal tean, milliseid andmeid tuleb edaspidi Viljandi Rattaklubi kohta anda. Igal nädalavahetusel käib meie korraldatud rattamatkadel ca 400 inimest, aasta jooksul üle 700 unikaalse inimese. Lisaks Mulgi Rattamaratoni ligi 2000 osalejat (koos lastega) + suvine rattaralli. Käsitlen osavõtumakse klubimaksuna analoogselt jõusaali kuukaardile või piletile ja on laksust sündinud Eesti suurim rattaklubi. Muidugi seni, kuni Tartu Maratoni klubi sama ei tee :D Mõni võib ju öelda, et siis vahetaks ratturid nagu iga nädal klubi, aga vaataks siis neid võimlejaid: kui käin jõusaalis, pilateses ja spinningus, aga kõik asuvad eri klubides, siis võin oma mütsi panti panna, et olen ka statistiliselt nende kolme klubi Spordiregistri andmetes võimlejana kirjas.

Litsentside jagamine rahvasportlastele on aga eespool juba nii põhjalikult läbi näritud, et jääb üle vaid clubberlaste seisukohaga nõustuda. Eriti peaks mõtlema selle üle, mida EJL harrastajale litsentsi soetamise eest vastu annab. Võib-olla oleks mõne kindlustusfirma huvi, et pakkuda sellele litsentsile kulunud raha eest harrastajale kindlustust teatud piirides? Näiteks võistluspäeval juhtunud raskemat sorti õnnetuste puhul. Selline "suuure grupi kindlustus" peaks väga odav tulema ja võimalike läbirääkimiste käigus jääks kogu litsentsidest saadav raha EJL-le :wink:

arnea
Rattur
Postitusi: 993
Liitunud: 02. 06. 2008. 17:04

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas arnea » 10. 05. 2012. 08:24

Kunagi-kuskil oli alkohoolimüük lubatud vaid klubides ja klubide liikmetele. Mis tähendas, et kõik kõrtsid nimetasid end klubideks ja klubis liikmeks said astuda sisse astudes :) Oluline oli, et see reegel oli kirja pandud ja politseil polnud midagi kobiseda.

Kui Klubi Tartu Maraton sätestaks, et kõik nende poolt korraldatud võistlustel üles astuvad, muudesse rattaklubidesse mittekuuluvad võistlejad on nende klubi harrastajaliikmed ja see oleks kirjas võistluse juhendis, millega kõik võistlejad ka nõustuvad, siis saaks nad kõik registreerida ja see 6000 oleks plaksust olemas.

See skeem ei erine ju millegi poolest sellest, kuidas tavalised spordiklubid (Arctic ja myFitness jne) oma liikmeid värbavad ja registreerivad.

Ja tegelikult on vist kõik rattavõistlused mingi klubi korraldatud, k.a. Kolmapäevakud.

Arne

PS. Nojah, eelkirjutaja jõudis samal ajal sama mõtet väljendada

seiko
Rattur
Postitusi: 144
Liitunud: 14. 05. 2004. 22:02

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas seiko » 10. 05. 2012. 08:47

arnea kirjutas:PS. Nojah, eelkirjutaja jõudis samal ajal sama mõtet väljendada
Sa vaata vaid, kuidas poliitikute JOKK-mõtlemine lihtrahva sekka jõudnud on :lol:

Oliver
Rattur
Postitusi: 1445
Liitunud: 31. 03. 2003. 09:00

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Oliver » 10. 05. 2012. 08:54

Kes oskab lahti kirjutada, mis on "esimese kategooria spordiala" ja milleks see on kasulik? Võib-olla need vastused aitavad diskusiooni paremini fokuseerida. Diagonaalis teemat lugedes jäi mulje, et on soov saada "esimese grupi spordialaks", milleks on vaja suuremat harrastajate arvu, kui tänane statistika välja annab. Litsenseerimisest räägiti kui ühest võimalikust meetmest. Kindlasti leidub siin võimalusi, kuidas kõike seda teha nii, et harrastaja rahakoti kallale ei minda. Samas isiklikult tunneksin ainult heameelt, kui leiaksime võimalusi kuidas EJL eelarvesse lisavahendeid tuua.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas KaupoR » 10. 05. 2012. 08:57

Alade gruppidesse jagamise katalüsaator oli Riigikontrolli audit, mis pani raha jagajaid raha jagamise uusi eeskirju välja töötama.
If everything's under control, you're going too slow!

eriks
Rattur
Postitusi: 17
Liitunud: 29. 08. 2011. 23:18

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas eriks » 10. 05. 2012. 09:20

Olen küll suhteliselt värske harrastaja, aga mõned mõtted selle litsentsi osas on tekkinud ikkagi. Lähtun aspektist, et elukutselised või nö professionaalid on kõik litsentseeritud ning kuidas harrastajatele litsentsi mõte parem võiks tunduda.

Leian, et koheselt litsentsi mõtte maha trampimine ei ole ka õige. Litsentsi kehtestamisel peab kogu selle protsessi aga väga täpselt läbi mõtlema. Asi on nimelt rattaspordi erisuses. Nimelt litsentsikohustusega spordialadel peab võistlejatele/harrastajatele jääma ka mingi stiimul, miks ta litsentsi ostma hakkaks ning litsentsi nõudval võistlusel osalema peaks. Praeguse süsteemi kohaselt ei eristata oluliselt (parandage kui ma eksin) kes võistleb ja mis arvestuses. Pean silmas seda, et arvestuse klasse on harrastajtele motiveerimiseks vähe. Väga üldiselt on asi lahterdatud soo ja vanusega, mis tegelikult ei kajasta harrastajate võimekust. Mina olen 24 aastane ja kuulun vanusegrupis nö põhiklassi, kus peaksid tulemused kõige tugevamad olema ning võitlema esimeste kohtade nimel, aga ilmselgelt võitlevad esimeste kohtade üle vaid käputäis sama vanuseklassi elukutselisi sportalsi, mitte minusugused harrastajad. Näiteks võib tuua jalgpalli, kus ka mõni aasta tagasi kehtestati kohustuslik litsents kõigile mängijatele liidu poolt. Nurinat oli ka omajagu, aga kõik kes tahtsid mängida EMV-l, need selle litsentsi ka tegid. Erinevus ongi selles, et kõigile mängijatele on antud võimalus vastavalt siis võimetele ka võita ning treenides pidevalt areneda ja oma liigast ülesse tõusta. Seega näide sarnasest olukorrast, kus siis samuti igaüks võib rahvaliigas, nurgatagusel platsil mängida ilma litsentsita, aga ikkagi suur osa harrastajaid ostab litsentsi ilma kõhtluseta. Sama ka jalgrattaspordis. Kui mind pannakse ühte patta nö. kõige tugevamatega siis tõesti ei näe ma mõtet litsentsi soetada, aga kui igakord ennast proovile pannes tean, et lisaks ajale on mul ka mingi koha eest võimalik võidelda, siis oleks see lisastiimul küll.
Usun, et tegelikult ei ole 13 euro maksmine aastase litsensti eest kellelegi mingi küsimus, aga mõelda tuleks, kas seda saaks teha harrastajatele rohkem enesestmõistetavaks või näidata seda kui alaliidu võimalust lisaraha teenida.

Kasutaja avatar
Villem T
Rattur
Postitusi: 2112
Liitunud: 05. 07. 2004. 11:32

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Villem T » 10. 05. 2012. 09:29

Mõte, et harrastajad ala(liitu) toetaks, on ju nunnu? Iseasi kas seda teha litsentsimüügiga või muul moel ja mis kasu harrastajad tunnevad sellest saavat. Äkki peaks nad hoopis kuidagi liidu liikmeks meelitama ja liikmemaksu korjama. Inimestele ju üldiselt meeldib kuhugi kuuluda (vt fordiklubi, opeliklubi jne).
Veidi teemakohasena meenub, et näiteks purjelaualiidul oli vist nii, et liidu liikmetele on võistluste osalustasu VÄIKSEM.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas KaupoR » 10. 05. 2012. 09:33

eriks kirjutas:Lähtun aspektist, et elukutselised või nö professionaalid on kõik litsentseeritud ning kuidas harrastajatele litsentsi mõte parem võiks tunduda.
Vale lähtealus. Eestis on juba praegu olemas seeniorlitsents, mille saab võtta ka "sportklassis" ehk vanuses 23-30. Sportklass ja SEN-klassid on harrastajad, lisaks on veel U23 ja Eliit litsentsid, mida võib käsitleda profisõitjana (kuigi Eesti eliitlitsentsidest enamus on ikkagi harrastajad, kes teevad kaheksast viieni tööd ja sõidavad ka rattaga).

Hetkel on litsents ja litsentsiga võistlused natuke isegi nagu koormaks kui boonuseks. Saad küll minna eestikatele (ilma litsentsita ei saa) aga mis mõnu see on kui pead olema kell 9 registratuuris, kell 11 esindajate koosolekul ja sinu start on alles kell 14:30. Isu jõuab selle ootamise ja passimise peale ära minna.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 948
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas SK » 10. 05. 2012. 12:09

Lõik M.Lepajõe jutust /.../ Litsentsinõue kõigil võistlustel aktiviseeriks klubilist tegevust ja harrastussportlaste koondumist nendesse. See omakorda toob kasu kogu rattaspordi arengule.

Minu meelest on see eeldus vale. Veel valem on eeldus, et jalgrattasport peaks "litsentsi-potjomkinlusega" püüdma parandada oma kohta edetabelis, mis baseerub nagunii ähmastel alustel. Kui probleem on jalgrattaspordi rahastamise nõrkuses, siis EJL oma tegemata tööd minusuguste pühapäevaratturite sildistamisega ära ei tee. Alati on ju lihtsam survestada allapoole, ülevalt poolt võib mõni "suur onu" pahandada. Kui rattaliit pole oma positsiooniga spordialade hierarhias rahul, siis ei peaks harrastajaid üles rivistama hakkama, vaid tegelike probleemidega tegelema. Riigikontroll on juba 10 aastat sarnaseid kriitilisi raporteid teinud, aga kui hääletamiseks läheb, on kõik nagu olukorraga rahul?

3 aastat tagasi mul oli EJL litsents, sest osalesin mõnel 2. kati maanteesõidul ja seenioride eestikatel. Eelmisel kahel aastal matkasin rohkem niisama rattal ja litsentsi ei teinud. Minu suhtumine jalgrattasse neil kolmel aastal ei erinenud, oli siis dokument taga või mitte. Püstitatud lahendusskeemi puhul peaks riik nagu minusugusesse karvajalga neil kahel aastal erinevalt suhtuma? Ühel aastal pidama jalgratturiks ja teisel mitte?

Kasutaja avatar
vigurivänt
Rattur
Postitusi: 760
Liitunud: 27. 09. 2004. 07:49

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas vigurivänt » 10. 05. 2012. 12:19

Oliver kirjutas:Litsenseerimisest räägiti kui ühest võimalikust meetmest. Kindlasti leidub siin võimalusi, kuidas kõike seda teha nii, et harrastaja rahakoti kallale ei minda. Samas isiklikult tunneksin ainult heameelt, kui leiaksime võimalusi kuidas EJL eelarvesse lisavahendeid tuua.
Kusjuures täpselt nii ongi. Siin näeb enamus vaid seda, et EJL tahab litsentside müügiga raha teenida, aga tegelikkuses on ikkagi ala harrastajate sidumine ja esimese kategooria spordialade magusama piruka ligi pääsemine. Süsteem on mäda ja ellu jäämiseks peab midagi tegema. Spordiklubisse minnes kuukaarti ostes oled automaatselt vastava ala harrastajana kirjas, kuidas aga rattarajale suundujat, kel pole klubilist kuuluvust, loendada?
Mulle meeldis Seiko mõte ja sama skeemiga saaks kõik ürituste korraldajad alaga tegelejate nimed teada. Tuleb vaid igalt ürituselt uued nimed välja noppida ja massiga liita.
Tark ei torma!

BACARDI
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 20. 09. 2005. 12:05

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas BACARDI » 10. 05. 2012. 12:30

Orienteerumises on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel. Täpselt ei ole uurinud mis asja mõte on aga näeb see välja nii, et isegi suvalisel O neljapäevakul osalemiseks peab inimesel olema EOL e. alaliidu kood mida jagatakse tasuta. Järgmisel korral starti minnes ütled oma koodi ja sellest piisab. Kood on alaline ja uuendamist ei vaja. Koodid on antud kõikidele alates imikust kuni raugani. Siit lehelt saab täpsemalt vaadata: http://www.orienteerumine.ee/orienteerujad/index.php
Kui EJL teeks sama süsteemi siis ma poleks vastu aga igal aastal uuendada ja raha maksta ei näe mõtet.

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 948
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas SK » 10. 05. 2012. 12:47

BACARDI kirjutas:Orienteerumises on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel. Täpselt ei ole uurinud mis asja mõte on aga näeb see välja nii, et isegi suvalisel O neljapäevakul osalemiseks peab inimesel olema EOL e. alaliidu kood mida jagatakse tasuta. Järgmisel korral starti minnes ütled oma koodi ja sellest piisab. Kood on alaline ja uuendamist ei vaja. Koodid on antud kõikidele alates imikust kuni raugani. Siit lehelt saab täpsemalt vaadata: http://www.orienteerumine.ee/orienteerujad/index.php
Kui EJL teeks sama süsteemi siis ma poleks vastu aga igal aastal uuendada ja raha maksta ei näe mõtet.
Sellel koodil on vist eelkõige andmetöötluslik taotlus? Või ma eksin?

Veel üks probleem: paljud Eestis toimuvad rattavõistlused ei toimu üldse EJL egiidi all!(Haanja, Läänemaa jne.) Seega EJL litsents ei lahendaks mingi valemiga harrastajate statistika probleemi erinevalt kasvõi orienteerumisest, kus kõik võistlused toimuvad alaliidu süsteemis.

Kasutaja avatar
Pirita
Rattur
Postitusi: 134
Liitunud: 18. 05. 2011. 14:20

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Pirita » 10. 05. 2012. 13:01

Mu tagasihoidlik arvamus on, et see oleks üheks väikeseks lisatakistuseks miks tavainimene ametlikult rattavõistlustel ei osale ja tekiks võistlustele rohkem "piraate" kes kasutavad mahamärgitud rada ilma numbrita sõitmiseks. Ja vaatavad aega oma kella pealt. Igal juhul ei poolda litsentsisüsteemi. Mul isiklikult on olemas jalgpalluri litsents mida peab igal aastal uuendama ja summa on 16-eur aastas . Lihtsalt võrdluseks. Ikka üks lisa tülikas tegevus juures, millega vaja tegeleda ja mis maksab 16-eur.
Viimati muutis Pirita, 10. 05. 2012. 13:03, muudetud 1 kord.

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas suuroja » 10. 05. 2012. 13:03

vigurivänt kirjutas:
Oliver kirjutas:Litsenseerimisest räägiti kui ühest võimalikust meetmest. Kindlasti leidub siin võimalusi, kuidas kõike seda teha nii, et harrastaja rahakoti kallale ei minda. Samas isiklikult tunneksin ainult heameelt, kui leiaksime võimalusi kuidas EJL eelarvesse lisavahendeid tuua.
Mulle meeldis Seiko mõte ja sama skeemiga saaks kõik ürituste korraldajad alaga tegelejate nimed teada. Tuleb vaid igalt ürituselt uued nimed välja noppida ja massiga liita.
see nõuaks päris suurt andmetöötluse mahtu. Lisaks on enamus ju multisportlased. Enamuse kalendrist leiab nii jooksu, ratta, suusa, rulluisu, rullsuusa, orienteerumise jms võistlustel käimisi. Nii et siis litsentse koguma. Eraldi soodustused ja auhinnad neile, kellel vähemalt 15 erinevat ette näidata :lol:
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

BACARDI
Rattur
Postitusi: 113
Liitunud: 20. 09. 2005. 12:05

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas BACARDI » 10. 05. 2012. 13:11

SK kirjutas:
BACARDI kirjutas:Orienteerumises on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel. Täpselt ei ole uurinud mis asja mõte on aga näeb see välja nii, et isegi suvalisel O neljapäevakul osalemiseks peab inimesel olema EOL e. alaliidu kood mida jagatakse tasuta. Järgmisel korral starti minnes ütled oma koodi ja sellest piisab. Kood on alaline ja uuendamist ei vaja. Koodid on antud kõikidele alates imikust kuni raugani. Siit lehelt saab täpsemalt vaadata: http://www.orienteerumine.ee/orienteerujad/index.php
Kui EJL teeks sama süsteemi siis ma poleks vastu aga igal aastal uuendada ja raha maksta ei näe mõtet.
Sellel koodil on vist eelkõige andmetöötluslik taotlus? Või ma eksin?

Veel üks probleem: paljud Eestis toimuvad rattavõistlused ei toimu üldse EJL egiidi all!(Haanja, Läänemaa jne.) Seega EJL litsents ei lahendaks mingi valemiga harrastajate statistika probleemi erinevalt kasvõi orienteerumisest, kus kõik võistlused toimuvad alaliidu süsteemis.
Orienteerumise alaliit jah selle koodi jagamiselt midagi harrastajate käest ei teeni aga võimalik, et esitab need andmed ministeeriumile ja saab sealt oma soovitud raha. Kui EJL tahab pügada mõlemalt suunalt siis see on ... (n)
Arbo Rae oskaks seda täpsemalt seletada mis eesmärki orienteerujate kood täidab ja mida see neile annab. Minu metsas käimised piirduvad paari korraga aastas ja pole viitsinud ennast sellega täpselt kurssi viia kas neid numbreid esitatakse ministeeriumisse või mitte. Kuskilt on meelde jäänud, et aastas käib kõikidel orienteerumis võistlustel ca 5600 erinevat inimest. Osaluskordi ei mäleta.
Kindlasti on ka orienteerujatel omad nö. underground võistlused mida ei korraldata alaliidu egiidi all. Võimalik, et eksin aga minu teada Xdream sarjas osalemisel seda koodi ei nõuta ja eol sellel üritusel osalenuid enda hingekirja ei loe. Kuigi jah märkus on õige, et orienteerumis harrastajatel ja klubidel kes võistlusi korraldavad, tundub olevat oluliselt rohkem abi alaliidust kui harrastusratturitel ja klubidel. Ilmselt olekski mõistlik esmalt suhted paika saada ja siis edasi jahuda aga kahjuks on meiesuguste harrastajate hääl hüüdjaks hääleks kõrbes.

gandalf
Rattur
Postitusi: 514
Liitunud: 02. 06. 2003. 13:55

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas gandalf » 10. 05. 2012. 13:19

BACARDI kirjutas:Orienteerumises on sarnane süsteem juba aastaid kasutusel. Täpselt ei ole uurinud mis asja mõte on aga näeb see välja nii, et isegi suvalisel O neljapäevakul osalemiseks peab inimesel olema EOL e. alaliidu kood mida jagatakse tasuta. Järgmisel korral starti minnes ütled oma koodi ja sellest piisab. Kood on alaline ja uuendamist ei vaja. Koodid on antud kõikidele alates imikust kuni raugani. Siit lehelt saab täpsemalt vaadata: http://www.orienteerumine.ee/orienteerujad/index.php
Kui EJL teeks sama süsteemi siis ma poleks vastu aga igal aastal uuendada ja raha maksta ei näe mõtet.
Kõik koodiga orienteerujad ei kajastu kindlasti spordiregistris. Asi on puhtalt andmebaasivajaduslik. Samas ei keela keegi ka ilma koodita osalemast, mida ma ka vahel Rakvere päevakutel teen. Mingit kohustust ei ole, lihtsalt mugavam on, kui sul on kood. Sama asi võiks loomulikult ratttamaailmas olla. Ajavõtjana plaksutaks ma käsi.

Vahur

Kasutaja avatar
rattahunt
Rattur
Postitusi: 323
Liitunud: 04. 11. 2009. 11:12

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas rattahunt » 10. 05. 2012. 13:30

Mina saan nii aru, et kui "võimlejad" on end suutnud osavalt üle lugeda, siis EJL osavus seisneb lugemisel selles, et loetav peab maksma 13 EUR-i + kindlustus 26-50 EUR-i? UCI nõuab kindlustust?
Ise panin võistlustel päris korraliku paugu, Haigekassa rahadega olen ellu jäänud. Oleks kindlustus olnud, oleks kindlustus haigekassale kõik kinni maksnud? Kes võistleb iga nädalavahetus ja võtab suuremaid riske, miks-mitte kindlustus?
Klubisse kuulumise vastu pole mul midagi, keegi pole kutsunud, ega minusuguse eest enam "pearaha ei maksta". Klubid peavad ise ka aktiivsemad olema ja harrastajal huvi olema - ega keegi meist ei looda klubisse kuulumise eest saada midagi tasuta või soodustust.

Kõige mõistlikum oleks inimesed ära lugeda ikka läbi võistlussarjade ja matkade.
Rattasöit ise ei ole raske, rattasöit on minu jaoks raske.

seiko
Rattur
Postitusi: 144
Liitunud: 14. 05. 2004. 22:02

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas seiko » 10. 05. 2012. 13:41

suuroja kirjutas: see nõuaks päris suurt andmetöötluse mahtu.
Andmetöötlus nüüd küll probleemiks pole. Võtsin kokku eelmise aasta Elion Cupi, Tartu RR ja Tartu RM ning tulemus on 7155 erinevat nime. Aega läks max 5 minutit. Okei, mõned välismaalased on ka sees ja sünniaastaid ei arvestanud (kui isa ja poeg sama nimega, siis statistikas 1 inimene), aga suurusjärk on olemas. Siia võiks lisada ka need 1100 last, kes Tartu lastesõitudes kaasa tegid ja eelnevas statistikas vanuse tõttu ei kajastu. Iseasi on nüüd, kui palju neid ainult maanteehunte või siis pikamaasõitjaid on, kes massiüritustel ei osale, aga ka nende andmed on täitsa saadaval. 9000+ nime kokkulugemine ei võta ilmselt üle poole päeva aega :)

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas KaupoR » 10. 05. 2012. 13:56

Varsti sõidame kõik võistlustel helkurvestides ja litsentsid taskus. Kuna aga kõik rattasõiduharrastajad ei käi võistlemas, siis tuleks Harku metsa, Vooremäele, Jõulumäele ja Tallinn-Klooga tee otsa panna kontrollpunkt. Kõik läbisõitjad registreeritakse, määratakse klubisse ja kui Kultuuriministeerium on rahad üle kandnud, siis saad liikvele.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
suuroja
Rattur
Postitusi: 418
Liitunud: 07. 06. 2009. 22:41

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas suuroja » 10. 05. 2012. 14:00

KaupoR kirjutas:Varsti sõidame kõik võistlustel helkurvestides ja litsentsid taskus. Kuna aga kõik rattasõiduharrastajad ei käi võistlemas, siis tuleks Harku metsa, Vooremäele, Jõulumäele ja Tallinn-Klooga tee otsa panna kontrollpunkt. Kõik läbisõitjad registreeritakse, määratakse klubisse ja kui Kultuuriministeerium on rahad üle kandnud, siis saad liikvele.
(y) (y) (y)

ja tegelikult peaks pealtvaatajad ka üle lugema ja ära märgistama. Ilma loata või litsentsita ei tohi rattavõstlustele kaasa elama tulla. Ning hoidku jumal selle eest, kui keegi soovib joogipudelt kuskil ulatada. Selleks tuleb eraldi eksam iga hooaja alguses teha. Nii teoreetiline kui praktiline. :wink:
Mida valjomine sa sõuad, seda kovam jalg om.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6747
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas KaupoR » 10. 05. 2012. 14:10

suuroja kirjutas:Ning hoidku jumal selle eest, kui keegi soovib joogipudelt kuskil ulatada. Selleks tuleb eraldi eksam iga hooaja alguses teha. Nii teoreetiline kui praktiline. :wink:
See ei olegi ulme - Tartu Rattamaratonil on eliidi jootmiseks vaja litsentsi!!! (vähemalt oli nii 2011.a. kui TRM raames toimusid maratoni Eestikad)
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
pärnu rattur
Rattur
Postitusi: 551
Liitunud: 14. 08. 2009. 18:29

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas pärnu rattur » 10. 05. 2012. 14:21

Aga kas harrastajate umbkaudseks määramiseks ei saaks kasutada poodide müüginumbreid? Näiteks viimase 10 aasta numbritega saaks juba suhteliselt reaalse pildi, kui palju rattaid liikvel on. Ilmselt tuleks seda arvestada ka mingi koefitsendiga(täiesti laest võetud arv, aga pakun 0,9), sest nii mõnigi inimene omab mitut ratast või on vahepeal uue ostnud ja vana ära visanud.

Võistluste tulemustega ei kajastu kunagi need, kes tegelevad rattasõidu kui tervisespordiga ja võistlemine on neile teisejärguline. Julgen arvata, et selliseid on pea sama palju kui võistlejaid.
Ärge näkku lööge! [/OT]

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11492
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas erikr » 10. 05. 2012. 14:34

Ot nüüd läheb juba väga ebakonstruktiivsetesse fantaasiatesse .
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Antti
Rattur
Postitusi: 981
Liitunud: 08. 02. 2003. 22:52

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Antti » 10. 05. 2012. 15:20

Kõik võistlused pole EJL kalendris, kõik võistlused ei pürgi sinna ega pruugi mahtudagi ja see "rattaga sõita muidu ei või kui litsents on" on minu meelest lihtsalt trollimine. Küsimus on selles, et kas EJL peaks/saaks/võiks enda "hingede" hulka lugeda ka neid inimesi, kes nendest kalendri-võistlustest osa ei võta? Tädi Maali käib ratas käekõrval naaberkülast piima ostmas - on ta EJL arust rattur või mitte?

Mina arvan, et EJL ei peaks siin üritama isegi tasuta litsentsi teemat sisse viia, vaid lähenema juba olemasolevate võimaluste raames.

Erik ja Seiko tegid omal käel unikaalsete nimede filtri üle suuremate võistluste osalejate - lihtne ja töötab. Juttu oli orienteerujate EOL koodist ja sellest, kuidas sellised koodid ajavõtjate elu lihtsamaks teevad. Samas pole siin vaja igal alaliidul mingit oma numeratsiooni taga ajada, meil kõigil on juba üks selline unikaalne kood - isikukood.

SEC ja TM nagunii küsivad registreerimisel seda ja kui teised EJL kalendris olevad võistlused seda veel ei tee, siis peaks EJL selle nõude neile kehtestama. Võistluste korraldajad edastavad vastava statistika EJLi, kus moodustub kenasti andmekogu koos ajalise teljega. Saab kenasti väljavõtte teha mingi ajaperioodi kohta, palju oli unikaalseid osalejaid.

Minu arust igati mõistlik ja vähese vaevaga tehtav üritus, mis annab tõese pildi EJL tegemistest läbi tema egiidi all toimuvate ürituste kasutajaskonna.

Samas ei pruugi see lahendada korduvalt mainitud "võimlejad vs. ratturid" konflikti registris, sest erinevatele alaliitudele saavad ja peavadki rakenduma erinevad mõõdikud. Rattasport on oma olemuselt individuaalspordiala, mille alaliit korraldab massiüritusi. Võimlemine on ka enamasti individuaalala, kuid võimlejatel pole üritusi, kus 2000 inimest tuleks kokku lindikava esitama ... samal ajal ... 4h järjest. Seega kui mõõta harrastajaid ainult alaliidu kalendris olevatel üritustel osalejate arvu järgi, jääks võimlejaid väga vähe alles ja kogu nende senine lobitöö aeroobikatrennis hüplevad pereemad oma hingekirjas hoida, lendaks vastu taevast. Aga samas on see ka ebaoluline mõttelend, sest hetkel on teemaks EJL ja harrastusratturitest mingi pildi saamine.
velo.clubbers.ee
Ritchey WCS QRS vektor

marguss7
Rattur
Postitusi: 546
Liitunud: 12. 06. 2009. 10:53

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas marguss7 » 10. 05. 2012. 21:51

Huvitav kuidas näiteks Soomes, Saksamaal, Prantsusmaal jne riikides see lahendatud on? Ise ka jalgpalliliidu litsentsi omanik, aga ega see litsents või selle puudumine midagi muutnud ei ole peale selle et arvestades jalgpalliliidu segaseid rahaasju on Pohlakul ilmselt veidi rohkem pappi kui varem ;)

serxx
Rattur
Postitusi: 628
Liitunud: 21. 06. 2011. 22:16

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas serxx » 10. 05. 2012. 22:02

Antti kirjutas:meil kõigil on juba üks selline unikaalne kood - isikukood.

SEC ja TM nagunii küsivad registreerimisel seda ja kui teised EJL kalendris olevad võistlused seda veel ei tee, siis peaks EJL selle nõude neile kehtestama. Võistluste korraldajad edastavad vastava statistika EJLi, kus moodustub kenasti andmekogu koos ajalise teljega. Saab kenasti väljavõtte teha mingi ajaperioodi kohta, palju oli unikaalseid osalejaid.
Täiesti pooldaks seda ideed.
Võistleja ise ei pea suurt midagi tegema ja ka korraldajale tähendab see suhteliselt väikest lisatööd. Hundid söönud, lambad terved. Kui asi on ainult statistikas, siis töötaks väga hästi. Kui aga eesmärk on rahakorjamine, ei sobi ilmselt ükski meie pakutud idee.

Kasutaja avatar
Rom
Testisõitja
Postitusi: 1778
Liitunud: 18. 02. 2003. 13:54

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Rom » 11. 05. 2012. 00:33

Antti kirjutas:....Seega kui mõõta harrastajaid ainult alaliidu kalendris olevatel üritustel osalejate arvu järgi, jääks võimlejaid väga vähe alles ja kogu nende senine lobitöö aeroobikatrennis hüplevad pereemad oma hingekirjas hoida, lendaks vastu taevast...
Antti, Antti! ..ära sa pereemasi torgi. Neid ikka kordi rohkem kui meid :wink:

Kuid vaadates EJL -i kirjavigadest pungil täis, ähmi ja kiiruga kokkuklopsitud
n.ö "nõu küsimist" siis tundub asi suht otsustatud olevat.
Küsimuseks tundub olema vaid hind ja meetod mil viisil seda tehakse. Probleemiks tundub olema spordipoodide huvitatus asjast jne.
Absurdne on siin üldse lahata küsimust "litsentsiga harrastaja" sest rõhk on pandud siiski vaid mingi klubi nimekirjas olevatele ratturitele
ja nende valuläve kindlaks tegemisele.
Siinkohal olen Oliveriga nõus, et kui alaliidu heaks, miks mitte. Aga küsida peab ka oskama.

ineedfix
Rattur
Postitusi: 42
Liitunud: 29. 06. 2009. 18:05

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas ineedfix » 11. 05. 2012. 07:39

kas keegi siinolijatest on nõus ka meie poolsed ideed EJLile esitama ?

seiko
Rattur
Postitusi: 144
Liitunud: 14. 05. 2004. 22:02

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas seiko » 11. 05. 2012. 07:48

EJL sai foorumi lingi ja loodetavasti loeb seda. Karlale helistasin veel üle ka.

Omiar
Rattur
Postitusi: 287
Liitunud: 13. 07. 2011. 21:38

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas Omiar » 11. 05. 2012. 08:49

See algne mõte jääb segaseks.
kehtestada 2013. aastal kõigil kalendris registreeritud võistlustel osalejatele litsentsinõue
TRM on kalendris registreeritud võistlus. Mille alusel otsustatakse näiteks TRMi registratuuris, et kes on harrastaja ja peab litsentsi ette näitama ja kes ei ole harrastaja?
Või jagatakse igale tädi maalile nüüd ka litsents või lendab see üritus siis kalendrist välja koos teiste rattamaratonidega mis on kalendris päris suur hulk?

Tasuta harrastaja litsents ilmselt toimiks, paremini kui tasuline. Igalt ürituselt registreerinute info elektrooniilselt EJL-i ja siis nad võivad omale kriteeriumite alusel määrata harrastajate hulga.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11492
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas erikr » 11. 05. 2012. 09:57

Orienteerumisest toodud näide ja süsteem on päris sümpaatsed. Hõlbustaks registreerumistel jne.

Siin teema algpõhjustele ligemale minnes on veel küsimusi rohkem kui vastuseid:

- Kuidas saada võistluste korraldajate poolt ja miks mitte EJL-i edastatav osalejate hulk spordiregistrisse?
Praegune süsteem näeb ette harrastajate üle statistilise arvestuse pidamist aruandekohuslastest klubide kaudu. Kogu spordiregistri lähenemine ei soosi ilma kindla treeningkohata spordialasid.

- Mis rolli täidaks litsents, kui kõik litsentsiomanikud kuuluksid ka klubidesse? Klubid saaksid ju harrastajad juba statistikasse üles anda

- Kuidas pidada arvet mittevõistlevate harrastajate üle? Tean ise mitmeid tõsiseid jalgrattasõidu fänne, kes "treenivad", aga ei võistle. Mil viisil oleks need inimesed vähem harrastajad kui võistlevad kodanikud?

- Mil viisil üleüldse on tippsport ja Spordiregistris esitatud harrastajate hulk omavahel seotud? Enamasti mitte.

- Mil viisil saaks ja sooviks EJL sisulise tegevusega toetada harrastussporti? Ma ei pea siin silmas Seeniorklasside teemat mis on suhteliselt tasakaalus lahendus hetkel. Aga ka näiteks valgete Nike tossudega tütarlaps 3/4 aeroobikapükstes, kes vapralt vähemalt neljal SEC etapil lühikese distantsi läbib ja nädalas 1-2 korda rattaga tunnise tiiru teeb? Millist tähtsust tema EJL jaoks omab? Mida sooviks EJL temale tema harrastusega seoses pakkuda?
Soodustus kauplustes ei saa selleks olla. Tekib igapäevasest elust tuttav korruptiivne segapundar. Seda hambapastat tuubi tagasi saada oleks lootusetu ning see tuleb lihtsalt minema visata.

Tulles tagasi algusesse - raha jagamise meetod tugineb metoodiliselt valesti kogutud statistilistele andmetele.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2579
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Litsentsinõue 2013 või mis oleks alternatiiv?

Postitus Postitas dr Holden » 11. 05. 2012. 10:06

Ma saan täiesti aru alaliidu soovist riigilt rohkem pappi saada, aga selle saavutamiseks väljapakutud teed on valed. Ma ei viitsi kokku lugeda, mitu Eestis toimuvat rattaüritust on EJL-i tasulises kalendris ja mitu Proklubi tasuta kalendris, aga usun, et esimeses on poole vähem üritusi. Seega ei aitaks ka see väljapakutud tasuline litsentsisüsteem kõiki võistlustel osalevaid harrastajaid kokku lugeda. Pigem võib anda hoopis vastupidise tulemuse, kui korraldajad hakkavad väheneva osalejate arvu tõttu oma üritusi EJL-i kalendrist välja tõmbama.

Üks ammune uitmõte veel: kas keegi teab, kuidas jaotub EJL-i eelarve suhtes MNT-MTB-trekk. Pakun, et valdav enamus kulub MNT-le, kuid antud plaaniga üritatakse enamus raha võtta just MTB liinist ehk rahvamaratonidel osalejate käest!!!


PS! Minu arvamus tuleb minu mätta otsast ning ei pretendeeri absoluutsele tõele!

PS2! Triatloniliit on juba aastaid edukalt kasutanud litsentsipoliitikat, näiteks TriStaril111-l ei saa ilma litsentsita (ühekordne 10€ ja aastalitsents 20€) üldse osaleda, EKV etappidel saab ilma osaleda, aga nö väljaspool arvestust, tulemus ei lähe karikasarja arvestusse. Parandagu mõni teadjam triatleet, kui ma midagi valesti üles tähendasin!

Vasta

Mine “Üldfoorum”