1. leht 2-st

Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 12:25
Postitas Mati
Tegin eraldi teema, kuivõrd asi aktuaalne taas ja Harku teemas juba läks saag käima.

Suures pildis on sõnum järgmine - RATTURID, PALUN ÄRGE SÕITKE HOOLDATUD SUUSARADADEL :!: Teil on võimalusi ja ruumi küllalt hullata ka mujal.

Panen siia ka värske palve Trummi-Harku radade hooldajalt (Nõmme Spordikeskus).

Kood: Vali kõik

Jalgrataste ning FAT-bike'dega palume hooldatud suusaradadele mitte minna!
Mõtlevale inimesele ei ole vaja pikalt ilmselt seletada. Mittemõtlev ei saa ilmselt niikuinii aru. Suusarada ei teki ise, selle olemasolusse pannakse kõvasti vaeva ja vahendeid - austame töö tegijat :idea:

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 13:26
Postitas raxxel
(y) (y) (y) (y)

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 14:34
Postitas veloson
Eelmise kahe aasta lumeikalduse ajal suutis näiteks Jõulumäe keskuse personal suure tootmise ja logistikaga korraldada lumeraja otse mullase metsa kõrvale. Kõik muud rajad olid ümber suunatud; infotahvel juhatas, kus ilma suuskadeta kõndida-joosta-vändata. Sellegipoolest käisid mõned oma porise varustusega üle suusaraja, kandes liiva ja mulda rajale (peamiselt kettagolfarid) -> jälg rikutud, suusk tõmbab kinni ja saab kriibitud, mõnusale vaba-aja veetmise olukorrale vaatamata vaenuliku õhkkonna alus loodud. Vrdl - suusarajale peale tulekuks oli ka suusatajatele rajatud eraldi kuuseokstega kaetud ala ja mitu meetrid poolmäärdunud lumega pinda (nö "jalamatt"), kus sai suusasaabaste tallad puhtaks ning viisakalt rajale.

Lisainstruktaaž (kui rajameister pole teisiti korraldanud):
-kindlasti ei tohi raja kõrvalt tulles rajale kanda pori või muud sodi
-kindlasti ei tohi minna pehmele rajale (nt ilma kõva põhjata soopealne Dendropark praegu, aga ka sulaga), kõva pinnasega rajal on võimalik laia rehviga ilma kahju tekitamata raja servas liikuda
-kindlasti ei tohi sõida üle klassikajälje, klassikajälge pidi ega seda muud moodi lõhkuda
-laskumistel raja lõhkumine, soonte vms tekitamine tähendab noorte ja algajate jaoks põhimõtteliselt augu kaevamist
-kunstlumeradadest hoia rattaga täiesti eemale
-ära selle pärast sportimata jäta, Harkus jpm kohtades on küllalt alternatiivseid rajajooni, mis ei lõiku (hooldatud) suusarajaga ja mida on tõenäoliselt rohkem, kui korraga läbi sõita jaksad
-siin ja muudest postitustes kirjeldatud käitumistavades kõrvale kaldudes arvesta, et kui selliseid intsidente kuhjub märgatav kogum, siis tõenäoliselt järgneb sellele muu maailma kogemusel resoluutne keeld ka kõva rajaga suusaradade servas sõita, neid ületada jne nagu juba Nõmme Spordikeskuse rajameistri teatest näha ning sellise normi kehtestamise järel ka kuri reaktsioon suusaraja kasutajatelt (isegi, kui olete harjunud rattaradadel kohtuma)

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 14:49
Postitas Prommar
Ma kahtlustan, et isikud, kes rattaga suusarajal sõimist normaalseks peavad, ei suuda tuvastada pehme põhjaga või kunstlumega rada. Seega tingimusteta keeld tundub mõttekam.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 17:18
Postitas MK777
Kui nüüd asja teisiti vaadata siis kuidas vaatavad ratturid rullsuuskadel skaikijad suvisel kergliiklusteel?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 17:24
Postitas Mati
MK777 kirjutas:Kui nüüd asja teisiti vaadata siis kuidas vaatavad ratturid rullsuuskadel skaikijad suvisel kergliiklusteel?
Oluline vahe on selles, et kergliiklustee ongi mõeldud kõigile kergliiklejatele ja ei eelda mingit spets ettevalmistust :!: Pmst on sellise võrdluse toomine antud kontekstis paras demagoogia.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 18:01
Postitas rai66
Lisaks kahe viimase postituse juurde oma reaalsed olukorrad suviselt Lillepi ringilt. Mõtled, et lased rahulikult liiklusest eemal ja närv puhkab
1. Millegipärast peavad osad rullitajad just nimelt terve trenni kõrvuti tegema. Ja kui üritad kuskilt mööda sõita, siis vaatavad ratturit nagu oleks mina täiesti vales kohas.
2. Mõned vabastiili mehed vehivad keppidega nii, et võsa langeb`mõlemast tee äärest. Nagu üksi sõidaks.
3. Osad rullitajad peavad vasakut kurvi võtma nii seest kui võimalik ja pärast kalduvad uuesti paremale. Aga seal sirget ainult 1 lõik.
Lisan veel juurde, et mina suusarajale ronin ainult suuskadega

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 18:30
Postitas Mati
Eeee ... püüame siin jääda talvisele suusalainele. Kontaktidest suusarullitajatega võib vabalt uue teema teha.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 21:09
Postitas TONN
Mina küll ei näe probleemi, kui rattaga suusarajal sõita. Seda muidugi ainult piisava raja kõvaduse korral, mille puhul kannab ilma soont jätmata. Kui rada on liiga pehme, polegi pointi sinna ronida - liiga füüsiliseks läheb. Loomulikult ei kulge ma klassikarajas ja austan möödasõidul suusatajat, kellele see rada mõeldud on.
Ja kui lähemalt vaadelda, jätab iga vabastiili viljelev suusataja palju sügavama jälje, kui paar ratturit.
Mõne viimase talve jooksul olen suht regulaarselt Rakveres Palermo suusaradadel kruiisinud. Umbes kolmel korral on läinud suusatajatega väikeseks sõnavahetuseks, aga neil said argumendid suht kiirelt otsa. Tundub lihtsalt, et mõnede suuskadel ukerdajate egod ei talu, kui keegi neist kerge vaevaga möödub :D .
Mitmel korral olen kohanud ka rajameistrit, kelle suurim huvi on olnud, et ega mul liiga libe ei ole.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 21:15
Postitas allan222
Soomes on asi mõistlikult lahendatud. Ratturid on ise kokk leppinud, et ei ronita hooldatud rajale. Raja ületus on lubatud kuid mitte pikki rada. Samas on singlid sõidetud nii mõnusaks ja kiireks, et lausa lust pimedas rattaga seal kihutada. Niimoodi tekitatakse ka Soomes uusi singleid. Tallatakse rada sisse ja kasutatakse ka peale lume sulamist edasi. Eelmine talv avastasin niimoodi juurde 40 km uut materjali ja ei teki mõtet ka igavale suusarajale ronida.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 08. 11. 2016. 23:51
Postitas Mati
Ma sellest küll ei saa aru, miks peaks MTB sõber tahtma sõita kõva ja sileda suusaraja peal? Ikka mets ja challenge peaks kutsuma. Või kui, siis juba tavapärane kergliiklustee.

Fättlastega seoses meenub kuidas eriti promo algajal lausa ruigati mõnuga, et kui lahe on ikka talvel lumes möllata. No ok, aga suusarajal on see möll nagu lahja ju :roll:

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 09. 11. 2016. 16:11
Postitas TONN
Mati kirjutas:Ma sellest küll ei saa aru, miks peaks MTB sõber tahtma sõita kõva ja sileda suusaraja peal? Ikka mets ja challenge peaks kutsuma. Või kui, siis juba tavapärane kergliiklustee.
Minu puhul läheb suusarada käiku, kui mujal lumeolud ei võimalda ilma hullumeelse ukerdamiseta liikuda. Kergliiklusteed on reeglina tuulele avatud ja tihti kehvasti hooldatud. Ehk tahan öelda, et suusarada on reeglina viimane valik, kui mujal liiklemine läheb liiga spordiks.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 11. 01. 2019. 10:30
Postitas camouflage
eile oli keegi mölakas Saku Rabametsa 7 km suusaringil pea pool ringi spetsiaalselt klassika jäljes mtb-ga sõitnud. Ausõna närvi ajas, krt sõida siis vabastiili alal, see ei sega kedagi, aga klassika jälg on niigi närune ja siis keegi nõrgamõistuslik otsustab veel mööda seda joont rallida.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 11. 01. 2019. 11:40
Postitas Olts
Pole küll mingi fatimees aga tekkis selline küsimus, et miks see traktor ei võiks siis rattarada sisse ajada? Eriti teil seal linnas. Teil see ratas seal ju olemas! Rahad tuleks temalt.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 11. 01. 2019. 14:31
Postitas piffik
Eile Nõmmel ka 2 fati pidid suusarajal sõitma. Ei saa aru - paar kilomeetrit kunstlumerada linnas ja just seal peab siis sõitma. Natuke respekti teiste vastu võiks siiski olla.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 13. 01. 2019. 21:45
Postitas licht88
Naljakas jälle igipõline ruig, rattur suusarajal, sama mis kevadel, et auto teel aga lihtsalt teises suunas. Ratturitele ju ei meeldi kui autod ja kergliiklejad nendega ei arvesta aga mis põrgu päralt see vastu pidi ei toimi st. rattur suusatajat ei aksepteeri. Oleme ratturid siis audi ossid või TONNi sugused tulemus sportlased, MINA PEAN TRENNI SAAMA TEHA, kas või teiste heaolu nimel saavutan oma koha 100 sees kuskil eesti rahvasarjas. Suusarajal sõit respekti raturi vastu küll ei tõsta pigem jääme ikka nendeks kiles viineriteks kes segavad liiklust teel. Kui on tõesti isu suusarajal higistada siis lihtne soovitus, osta oma 5 tonnise voki kõrvale ühed 5 sotised suusad ja voilaa kõik on rõõmsad.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 00:44
Postitas Jats36
licht88 kirjutas:
13. 01. 2019. 21:45
Naljakas jälle igipõline ruig, rattur suusarajal
Siiski need suusarajad asuvad nö. terviseradadel, mis on algselt mõeldud kõigile loodeses liikujale, sh. ka ratturitele...aastaläbi, kui ei ole infotahvlil eeskirjades määratud teisiti.
Kui ei ole vastavaid keelumärke üleval siis sõidan rattaga seal kus ise sobilikuks pean. Klassikaradadele peale ei lähe aga kui keegi tuleb mind näiteks Harku ringilt ära ajama jutuga et näe masin on peal käinud ja suusajäljed sisse ajanud...seega see kõik kuulub nüüd ainult meile, suusatajatele, siis saadan ta tõenäoliselt sinna"heasse" kohta...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 10:10
Postitas Mati
Jats36 kirjutas:
17. 01. 2019. 00:44
licht88 kirjutas:
13. 01. 2019. 21:45
Naljakas jälle igipõline ruig, rattur suusarajal
Kui ei ole vastavaid keelumärke üleval siis sõidan rattaga seal kus ise sobilikuks pean....seega see kõik kuulub nüüd ainult meile, suusatajatele, siis saadan ta tõenäoliselt sinna"heasse" kohta...
Loomulik intelligents on selle nimi! Kahju kui on selliseid kellele peab kõik ette olema kirjutatud tahvli peal.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 10:44
Postitas Jats36
Kogu see teema meenutab veidi suvist autojuhtide kisa- "kuidas te ratturid julgete meie AUTOTEEDELE tulla, kas teil mingit austust ei ole"? "Meie enda maksude abil ehitame ja hooldame neid, minge sõitke kuskil mujal!" -Paraku siin tulebki lähtuda eelkõige sellest, mis "tahvli peal" kirjas, mitte kellegi loomulikust või ebaloomulikust intelligentsist...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 11:25
Postitas Jats36
Mis on suusarada(ainult suusatajatele) ja mis mitte...ma arvan et tuleks lähtuda sellest, kuhu see rada loodud on. Näiteks Aegviidus on radasid, mis on loodud sihtidele ainult suusatajatele mõeldes...need rajad elavad oma elu ainult talvel, suvel ei ole seal midagi. Täitsa õigustatult võib sinna keelavad sildid sildid püsti panna, et jalutajad ja ratturid ärge peale tulge.
Teine asi on suusarajad mis on loodud aastaläbi aktiivses kasutuses olevatele terviseradadele, metsateedele...ma arvan et seal suusatajatel mingit privaatõigust ei tohiks olla...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 11:58
Postitas Prommar
No maidea, rattaga saab aasta ringi igal pool sõita, suusatajate elu on üha halvenevate lumeolude tõttu niigi raske, kas on vaja neid rattaga kiusamas käia?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 12:06
Postitas Polaarorav
Ma millegipärast usun...eeeet need suusaradadel ratastega kutad ja plikad ei käi väga siin foorumis lugemas ega huvitu rattaasjast nii nagu pärispäris.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 13:40
Postitas soul
Ilusat suusarada on heal aastal mõned kuud, väga loetud kilomeetrid kindlates kohtades ja selleks on suusatajate jaoks tublisti vaeva nähtud.
Miks peab nende üksikute kilomeetrite peale rattaga sõitma minema, no ei võta terve mõistus seda kinni?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 14:22
Postitas Jats36
Et miks? Erinevatel inimestel on erinevad põhjused.
Harku- Nõmme mets on põhimõtteliselt mu kodumets, elan seal kõrval ja käin rattaga sõitmas pidevalt. Suusarajad ja neil sõitmine mind otseselt ei huvita, kasvõi sellepärast et ebamugav on suusatajate seljataga pidevalt kella anda, igavad on ka... aga paljud väilsemad metsarajad on kergelt ligipääsetavad vaid läbi peamist ringi liikudes...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 15:26
Postitas Mati
Loll on see kes vabandust ei leia ... ilmselt!

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 16:37
Postitas arnea
Jats36 kirjutas:
17. 01. 2019. 00:44
Kui ei ole vastavaid keelumärke üleval siis sõidan rattaga seal kus ise sobilikuks pean. Klassikaradadele peale ei lähe aga kui keegi tuleb mind näiteks Harku ringilt ära ajama jutuga et näe masin on peal käinud ja suusajäljed sisse ajanud...seega see kõik kuulub nüüd ainult meile, suusatajatele, siis saadan ta tõenäoliselt sinna"heasse" kohta...
Masendav

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 16:50
Postitas AhtiH
Kas te ei ole tähele pannud, et üha rohkem kohtab isikuid kes ei näe suurt pilti ja arvestavad vaid iseendaga. Kui silti pole siis järelikult kõik lubatud ja aktsepteeritud, isegi kui silt on siis mina ikka võin. Kui seadus ei keela siis järelikult lubatud või tõlgendan endale sobivaks.

Normaalset mõtlemist ja teistega arvestamist naljalt ei kohta.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 16:53
Postitas veloson
Jats36, kuidas selline jutt tagant lähenedes meeldiks, kui lapsevankriga kolmapäevaku ajal kanaliinil või kitsa sinku peal parasjagu sedasama tervise asja ajaksin ja juhtumisi mõneks kuni kümneks minutiks jalastuda soovitaksin?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 17:43
Postitas Jats36
veloson kirjutas:
17. 01. 2019. 16:53
Jats36, kuidas selline jutt tagant lähenedes meeldiks, kui lapsevankriga kolmapäevaku ajal kanaliinil või kitsa sinku peal parasjagu sedasama tervise asja ajaksin ja juhtumisi mõneks kuni kümneks minutiks jalastuda soovitaksin?
Kahjuks jääb tekst arusaamatuks...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 17:54
Postitas Jats36
AhtiH kirjutas:
17. 01. 2019. 16:50
Kas te ei ole tähele pannud, et üha rohkem kohtab isikuid kes ei näe suurt pilti ja arvestavad vaid iseendaga. Kui silti pole siis järelikult kõik lubatud ja aktsepteeritud, isegi kui silt on siis mina ikka võin. Kui seadus ei keela siis järelikult lubatud või tõlgendan endale sobivaks.

Normaalset mõtlemist ja teistega arvestamist naljalt ei kohta.
Pigem on suusatajad need kes ratturite või jalutajatega ei arvesta... Mina olen küll valmis suusatajatega arvestama- nendega ühist metsarada jagama, viisakalt märku andma, mitte klassikarada lõhkuma...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 18:11
Postitas priit908
Üldistada pole mõtet, iga normaalne inimene arvestab teistega, olgu olukord milline tahes. Kahjuks on autojuhtide, jalakäijate, uisutajate, suusatajate ja ka ratturite seas hulk neid kes seda ei tee ning kellele meeldib põhimõtteliselt vinguda, kossi taguda ja oma õigust taga ajada.

Nii suusa kui ka rattaga saab normaalselt ja ohutult mööduda ning mööda lasta, suusaga sõltub palju muidugi ka tehnilistest oskustest. Suusatava ratturina ei tuleks elusees pähe hooldatud rajale ronida.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 19:27
Postitas Mati
Mati kirjutas:
08. 11. 2016. 12:25
...Panen siia ka värske palve Trummi-Harku radade hooldajalt (Nõmme Spordikeskus).

Kood: Vali kõik

Jalgrataste ning FAT-bike'dega palume hooldatud suusaradadele mitte minna!
Mõtlevale inimesele ei ole vaja pikalt ilmselt seletada. Mittemõtlev ei saa ilmselt niikuinii aru. Suusarada ei teki ise, selle olemasolusse pannakse kõvasti vaeva ja vahendeid - austame töö tegijat :idea:
Jats36, mees :!: Kui viitsid päris algusesse kerida, siis näed, et palve on tulnud selle poolt kes nende suusaradade osas otsest vaeva näeb.
Sülitad näkku :?:

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 19:50
Postitas Jats36
Aastal 2016... Tegelikult peaks järgi küsima, just fat bike osas, sest sõidan valdavalt sellega...ehk on praeguseks seisukohad muutunud ja võetud omaks mujal maailmas levinud seisukoht et fat bike ja suusarada koos on ok(teatud tingimustel)

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 20:34
Postitas priit908
sõidad FATiga ja lased mööda kinni trambitud rada? :roll: Suvel lähed TRR-le ka sellega? Harku ümber saab muideks väga edukalt ka kergliiklustee ringi teha - vana raudteetammi mööda õikale, sealt vasakule keila peale ja siis Harkust Laagri poole ning voilaa oledki tagasi kodus.

Väljavõte konkureeriva spordikeskuse (Kõrvemaa) lehelt kes muide korraldab FAT-i matkasid:

FATratastega võimalik matkata 14 km tähistatud matkarajal (talvehooajal suusaradadel FATratastega sõitmine keelatud).

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 20:45
Postitas Jats36
Ma enne kirjutasin et suusarajad mind otseselt ei huvita, vaid pakuvad ligipääsu väiksematele metsaradadele ja singlitele...samas muidugi pakuvad ka kerget vaheldust metsaradade vahepeal...
(Suvel lähed TRR-le ka sellega?)
Põhimõtteliselt miks mitte proovida kui rattaklass lubab...mõned korrad olen mõlgutanud mõtteid fätiga eraldistardi temposõidule minna-oleks lõbus tu nne kui mõni konkureeriv sõitja rajal seljataha jääb...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 21:05
Postitas Mati
Jats36 kirjutas:
17. 01. 2019. 19:50
....ehk on praeguseks seisukohad muutunud ja võetud omaks mujal maailmas levinud seisukoht et fat bike ja suusarada koos on ok(teatud tingimustel)
Mõni näide "mujal maailmas" osas?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 21:13
Postitas rai66
Pooled Aafrika riigid :lol:
Mati kirjutas:
17. 01. 2019. 21:05
Jats36 kirjutas:
17. 01. 2019. 19:50
....ehk on praeguseks seisukohad muutunud ja võetud omaks mujal maailmas levinud seisukoht et fat bike ja suusarada koos on ok(teatud tingimustel)
Mõni näide "mujal maailmas" osas?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 22:18
Postitas Jats36
rai66 kirjutas:
17. 01. 2019. 21:13
Pooled Aafrika riigid :lol:
Mati kirjutas:
17. 01. 2019. 21:05
Jats36 kirjutas:
17. 01. 2019. 19:50
....ehk on praeguseks seisukohad muutunud ja võetud omaks mujal maailmas levinud seisukoht et fat bike ja suusarada koos on ok(teatud tingimustel)
Mõni näide "mujal maailmas" osas?
Üldiselt ei näe selliste ilkuvate kommentaaride valguses isiklikult põhjust seda arutelu või vaidlust rohkem jätkata.

Matile pean tunnistama et mu väide oli liiga optimistlik...nö kõrvalallikatest (ehk valesti) meelde jäänud.
Internetiotsingust paistab et reeglid kirjutab suusaradade rajaja ise ja üldiseid reegleid ei ole...mõnelpool lubatakse fätte suusaradadele, mõnelpool ja üsna tihti mitte...otseseid viiteid reeglitele ka ei viitsinud põhjalikumalt otsida, või on need lihtsalt raskesti leitavad

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 22:39
Postitas rai66
Kui inimene targast jutust aru ei saa, siis tulebki tema keeles rääkida. Kohe sai aru.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 22:50
Postitas Jats36

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 17. 01. 2019. 23:08
Postitas Mati
Kõik? ... Ok, diil, võid sõita kui ratas kvalifitseerub, juhul kui on vähemalt -10* ja viskad iga korra eest Nõmme Spordikeskuse letti €20! Sobib?
Elik niisama ei saa ilmselt kuskil ülbama minna :idea:

PS! Sulle seal spetsiaalne punkt ka olemas - Be an ambassador for the sport: stay polite, educate other riders, discourage bad behavior and follow the rules.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 00:34
Postitas kalari
Loen ja imestan. Kas Jats36 on seesama indiviid või siis 1:1 sarnase maailmaasjadest arusaamisega nagu see, kes mõned aastad tagasi, nähes, et Nõmme suusarajal toimub suusapäevak, hakkas nimme oma igamehe õigust taga ajama ja aja peale sõitjaid sihilikult takistama. Ja kui siis üks võitlejatest sellist mölaklust paari mehise sõnaga kostitas, kukkus solvatu üle kogu maailma ulguma :(

Et Sulle, kodanik Jats36 asi konkreerne ja anonüümsusetu oleks, siis minu nimi on Alari Kannel. Suvel sõidan rattaga, talvel suusatan. Ja mõlemat väga palju! Ja kui näen Sind rattaga hooldatud suusarajal, millel sõitmist üldlevinud arusaamade kohaselt normaalne inimene väldib, siis tea, et minu halvakspanu saad Sa kindlasti kuulda. Kas see Sulle korda läheb, see on juba järgmine peatükk.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 08:35
Postitas erikr
Kui ma end ükskord jälle ratta selga saan, et mõned Harku singlid 2,2 laia kummiga võtta siis paraku pole minulgi pääsu siin ja seal mõnesajast meetrist sõidust "suusarajal". Aga noh ainult siis kui uisupool korralikult kannab ja ma kummijälge sisse ei vajuta. Siis ka vasakul ääres. Hoian suusatajate tempot, mööduma ei hakka. Kõigi nende aastate jooksul pole veel kellegiga naginaks läinud. Küll ükskord sealsamas suuskadega olles tuli 1 tont mulle paaristõuget õpetama.
Alariga kohtun alati rõõmuga.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 08:47
Postitas kunnar5
Mulle paistab see olevat mingi põhimõtteline küsimus osade suusatajate jaoks. Vahet ei ole kas tekib mingi kahju radadele või mitte, keegi teine neid kasutada ei tohi. Asja sisuline külg ei paista kedagi huvitavat. Ma saan aru kui sõidetakse otse klassikarajal või siis suure sulaga kui rada pehme, siis jah parem mitte. Aga no mis kahju see laiade kummidega fat rajale teeb kui sõita miinuskraadidega raja uisupoolel?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 10:29
Postitas LauriA
kalari kirjutas:
18. 01. 2019. 00:34
Loen ja imestan. Kas Jats36 on seesama indiviid või siis 1:1 sarnase maailmaasjadest arusaamisega nagu see, kes mõned aastad tagasi, nähes, et Nõmme suusarajal toimub suusapäevak, hakkas nimme oma igamehe õigust taga ajama ja aja peale sõitjaid sihilikult takistama. Ja kui siis üks võitlejatest sellist mölaklust paari mehise sõnaga kostitas, kukkus solvatu üle kogu maailma ulguma :(
IMHO on see mingi Eesti eripära, et avatud rajal on osad võrdsemad. Eriti veel seal, kus algajad ka sõidavad. Kui oli võistlus, siis miks ei olnud rada suletud? Kas sinu meelest oleks normaalne, et kui hakkan mingi grupiga näiteks mõne Austria suusakeskuse sinisel nõlval kiiremaid laskumisi tegema ning selle tulemusena peavad teised ise vaatama, et mitte ette jääda? Võimalik, et näiteks Andrzej Bargiel ongi nii tugevaks saanud, et näitas, kuidas tuleb algajate rajal algajate vahel kiiremaid ringe teha.

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 10:52
Postitas MK777
Ma ei näe mingit probleemi kui rattur sõidab teatud lõigu (antud piirkonna läbimisel) Harku terviseraja vabatehnika poolel.
Eeldusel, et raja pind on piisavalt kõva, kate jääb rehvide poolt rikkumata/määrimata ja liiklus on hõre.

Kui on aga olemas rattureid, kes tiirutavad ringe suusatajate vahel, siis nende tegevus jääb mulle küll arusaamatuks...

PS. Küsimus suusatajatele: kas rajal on ka jalutajaid ja kuidas nendega võideldakse?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 11:15
Postitas Jats36
veloson kirjutas:
17. 01. 2019. 16:53
Jats36, kuidas selline jutt tagant lähenedes meeldiks, kui lapsevankriga kolmapäevaku ajal kanaliinil või kitsa sinku peal parasjagu sedasama tervise asja ajaksin ja juhtumisi mõneks kuni kümneks minutiks jalastuda soovitaksin?
Seda juhtub tihti et aeglasemad sõitjad , mõned jalutajad, vahest ka laste ringi sõitjad jäävad ette...enamasti aitab hüüdest et tahan mööduda. Kui ees liikuja ei kuule või ei taha teed anda tuleb ise leida koht ja võimalus...ei ole kunagi näinud probleemi või kuulnud et keegi oleks kedagi sõimama või rajalt ära ajama kukkunud...

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 11:41
Postitas Mati
kunnar5 kirjutas:
18. 01. 2019. 08:47
...Aga no mis kahju see laiade kummidega fat rajale teeb kui sõita miinuskraadidega raja uisupoolel?
MK777 kirjutas:
18. 01. 2019. 10:52
...Eeldusel, et raja pind on piisavalt kõva, kate jääb rehvide poolt rikkumata/määrimata ja liiklus on hõre...
Siit kumab läbi kenasti see, et osa arvajaid ei ole suusatajad (ei oska, ei taha, ei saa). Selleks, et suusarada oleks nii kõva, et ratas sellel liiga ei teeks peab olema päris korralik miinus, sh pikemal perioodil. Nii kui on sees pehmemaid hetki (0...-5*) on rada tihti juba pehme. Ja nüüd küsimus - kui palju meil (nt sellel) aastal on olnud püsivalt külmem kui -5*. Lisaks arvestage sellega, et rajatraktor käib iga päev, vahest ka 2x päevas raja üle. St seda, et rada muutub ka hoolduse tõttu aeg-ajalt pehmemaks. Peaks olema piisav põhjendus?
MK777 kirjutas:
18. 01. 2019. 10:52
...Eeldusel, et raja pind on piisavalt kõva, kate jääb rehvide poolt rikkumata/määrimata ja liiklus on hõre...
PS. Küsimus suusatajatele: kas rajal on ka jalutajaid ja kuidas nendega võideldakse?
Sama teema. Saab tehtud märkusi, palutud käia kõrval (kusjuures jalakäia saab ka raja kõrval astuda - ohoo, pmst peaks ju ka fatikad saama?!), mitte astuda klassika rajal, mitte käima kahe-kolmekesi kõrvuti.

Krt, suusahooaega on heal juhul 2-3 kuud aastas ja radadega nähakse kurja vaeva. Raske on seda aega üle elada ja vältida neid väga konkreetseid alasid?

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 13:03
Postitas urmo
Olen viimased 12 aastat teinud iga-aastaselt Nõmme ja Harku radadel suusatreeninguid, kui rada vähegi kannatab ning rattasõitu peamiselt lumevälisel ajal, kuid mõned kilomeetrid on ilmselt ka mööda talvist suusarada kulgenud.
Esimene tähelepanek on minu arvates, et vaidlus on tekkinud kuidagi tühja koha pealt, rattureid näeb suusarajal sõitmas ikkagi suhteliselt harva. Enamasti on tegu vähemalt kesktaseme harrastajatega, pühapäevaratturid ei aja üldiselt talvel ratast välja, veel vähem pehmele suusarajale, kus on ikkagi päris ebamugav sõita.
Kui on tavaline miinuskraadi uisurada, siis sealt korra või kaks MTB-ga üle sõitmine jätab kerge mustrijälje maha, suusataja jaoks häirivaid rattavagusid olen kohanud mõned üksikud korrad - ei nõustu, et suusaradade lõhkumine ratturite poolt kuidagi oluline probleem oleks. Kõndijad (eriti poriste ilmadega) on palju hullemad.
Olukord, kus keegi Trummi pehme kunstlume peal suusatajate keskel püsivalt rattaga tiirutaks, on paras haruldus, eks need üksikud fruktid kuulevad kähku ka suusatajate arvamuse ära.
Ilmselt tekib kõige rohkem eriarvamusi suusahooaja lõpus, kus viimased suusamehed (sh. sageli ka mina) halli veeseguse raja peal kulgevad, samal ajal ratturid juba esimesi märtsitiire teevad. Mõnes mõttes on õigus juba mõlemal, kui rajahooldus juba ammu kinni on pandud ja ääred välja sulavad, siis on mul suusatajana ka imelik öelda, et oodake veel, pool tagasirget on jumala okei ja istuge kodus kuni aprilli lõpuni :)

Re: Ratturid suusaradadel

Postitatud: 18. 01. 2019. 13:13
Postitas MK777
Mati kirjutas:
18. 01. 2019. 11:41
Krt, suusahooaega on heal juhul 2-3 kuud aastas ja radadega nähakse kurja vaeva. Raske on seda aega üle elada ja vältida neid väga konkreetseid alasid?
Täiesti arusaadav kuid 2019 aastal võivad ka paljud fäti omanikud oodata seda aega ja mõned ei loegi foorumi arutelusid. Siis aitaksid ehk infosildid terviseradadel. Teostus ei tohiks samuti olla raske.

Kas tõesti 2-4 rehvi mustri jälge suudavad takistada suusataja libisemist 0.5% võrra vabatehnika poolel või on see ikkagi kinni peas, mida suuresti toidab egoism?