Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Tead head ja huvitavat rada või sõidukohta. Jaga ka teistega.
martr
Rattur
Postitusi: 185
Liitunud: 31. 10. 2013. 17:01

Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas martr » 22. 03. 2020. 15:31

Käisin täna sõitmas MTB-ga Männikul seal regioonis, kus on Kallaku singel jms. Ma olen seal juba aastaid käinud ning siiani on jäänud mulle mulje, et ratturid ja tsiklistid on metsa suutnud omavahel ära jagada. Ratturitel on olnud oma rajad, tsiklimeestel omad. Minu üllatuseks on mootorratturid oma mängumaa laiendanud ratturite radadele. Rajad, mis seni olid suht kiired ja looklevad MTB rajad on nüüd liiva täis, segi pööratud ning sügavateks roobasteks sõidetud, kus kiiresti edasiliikumise asemel tuleb püstiseismise oskusi lihvida.

Minu tee juhtus ristuma nelja mootorratturiga, kellega veidi kõnelesime, et mure on tglt mõlemapoolne - samadele radadele kaks nii erinevat harrastust ära ei taha mahtuda. Siit siis küsimus, et kuidas erinevate harrastuste harrastajad peaksid teadma, millistel radadel sõita ja kust eemale hoida. Mõlemate alade harrastjate ring on niivõrd lai, et suust suhu info ilmselgelt kõigini ei jõua ja "aumeeste" kokkuleppest võivad erinevad inimesed täiesti erinevalt aru saada.

Ehk oleks võimalik ratturitel ja tsiklistidel mingis asjade korralduses kokku leppida ja rajad näiteks tähistada kellele konkreetsed rajad mõeldud on. Ma ise suutsin mõelda, et RedBike ja RedMoto võiks seda asja eest vedada, kuna neil on mõlemate alade harrastajate hulgas päris tubli kõlapind.

Pead, love and rakkaus!

mtm
Rattur
Postitusi: 222
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas mtm » 22. 03. 2020. 18:20

Erinevate harrastuste harrastajad saavad enamasti teada millistel radadel sõita ja kust eemale hoida kui lugeda seadusi
Jalgrattaga võib liikuda kõikjal, kus see ei ole seadusega või seaduse alusel keelatud.
Mootorrattaga ei tohi sõita haljasalale või sellel sõidukite liiklemise tagajärjel kujunenud pinnasteele või väljaspool teed kohtades, mis ei ole ette nähtud mootorsõidukite liikluseks ilma maaomaniku või -valdaja loata.
Maaomanik neil radadel enamasti riik. Kui riik on andnud loa seal tsikliga sõita siis võiks riik ka tsikliga sõitmise raja tähistada.

martr
Rattur
Postitusi: 185
Liitunud: 31. 10. 2013. 17:01

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas martr » 22. 03. 2020. 19:22

Ok. Tundub arusaadav. Aga kuidas peaks olema mootorratta rajad tähistatud? Et ma ratturina kah teaksin, milliseid märke otsida. Ja et kui neid märke ei ole, siis helistama politseisse. Kuigi praegusel ajal on ilmselt võimuesindajate fookus mujal kui jalg- ja mootorrattureid kuskil metsas karjatada.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 22. 03. 2020. 20:46

Endurorajad on tähistatud vastavate märkidega, nt midagi sellist
If everything's under control, you're going too slow!

mtm
Rattur
Postitusi: 222
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas mtm » 22. 03. 2020. 20:46

Mootorratta raja saaks tähistada kasvõi sellekohase kirjaga aga kõigepealt on tsikliga sõitmiseks vaja luba mida riigimetsas annab RMK: sealt saad uurida kas luba on. Selle kandiga peaks tegelema RMK Lääne-Harjumaa metskonna metsaülem, kontakt siin: https://www.rmk.ee/organisatsioon/konta ... tsaosakond . Kui küsid anna siin ka teada. Ega ma ka usu, et hakatakse metsas patrullima aga kui tsiklimees peaks vaidlema tulema siis teab vähemalt mis argumente kasutada. Mind pole tsiklid küll siiani seganud ning pole ise neid ka häirinud aga mine sa tea. Jäljed jäävad krossikast küll koledad järgi aga eks suuremast kogusest jalgratastest ning jalakäiatest jää ju ka.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 22. 03. 2020. 21:03

Sõltuvalt raja pinnast teeb üks krossikas rohkem kahju kui terve maratoni jagu rattureid lõiku 2 korda läbides (Rakvere RM-i kogemus 2020. aastast).

Motomeeste rajavalikutest võib pikalt rääkida Flash Jõelähtme rattaklubist. Minu teada on ta lugematu arv kordi ka RMK poole pöördunud aga vist on kõik läinud kurtidele kõrvadele.
If everything's under control, you're going too slow!

Jats36
Rattur
Postitusi: 363
Liitunud: 21. 07. 2014. 00:02

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Jats36 » 22. 03. 2020. 21:05

Endale tuli täna kallaku singlil vastu 6 krossisõitjat...paraku sügiseks seda rada ratturitele enam ei ole :(

Kasutaja avatar
DeeJott
Rattur
Postitusi: 745
Liitunud: 21. 08. 2005. 18:26

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas DeeJott » 22. 03. 2020. 21:34

Männiku kallaku singlil pole enam midagi teha, ainult liiv ja juurikad. Pole seda flow'd enam seal.


Kasutaja avatar
ciclismo
Rattur
Postitusi: 329
Liitunud: 03. 07. 2016. 16:12

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas ciclismo » 22. 03. 2020. 22:50

Üles keeratud pole ainult "aiatagune", vaid ka Männiku-Saku kergliiklustee äärne männimets. Mootorratturite areaal on laienenud ka Pääsküla rabasse ja Hiiu parkmetsa. See, et keegi linna aktiivses kasutuses puhkemetsa motospordiks "lube" jagab, on skandaalne. See "metsaülem", kes aru ei saa, et metsa tuleb kaitsta, tuleb välja vahetada. Kui lube jagab Kaitsevägi, siis, palun, toogem Kaitsevägi motomängudest reaalse elu juurde.
Männiku mets ei ole enam linnatagune jäätmaa, kus igaüks võib teha, mida heaks arvab. See on väga väärtuslik terviseala. Tänagi oli seal palju liikujaid, rattureid, jooksjaid, jalutajaid. Mets ei ole lõputu. Olgem õnnelikud, et meil on selline mets.
Motoharrastajatele on oma ala endises karjääris, kuid nad on hõivamas kogu metsa. Sellele tuleb piir panna. Kui vaja, siis ka patrullid. Oma metsas sa ju sellist bardakki ei lubaks. Ennekõige on aga vaja mõistusega metsahoidjat. Need põrr-põrr noormehed saavad lõpuks aru küll, kuid neile peab aeglaselt ja järjekindlalt seletama.
- - -
Why so serious?

Kasutaja avatar
M785
Rattur
Postitusi: 360
Liitunud: 10. 12. 2012. 20:43

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas M785 » 22. 03. 2020. 23:24

Absoluutselt olen ise ka nõus sellega, et midagi tuleks ette võtta. Sai ka hiljuti Männiku kant ja ümbrus läbi sõidetud ja igal pool on kõik üles küntud, tuleks nagu kehtestada mingid kindlad piirid kus võib ja kus ei või maad üles künda.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11555
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas erikr » 22. 03. 2020. 23:37

Männiku singel oli juba eelmisel aastal põmst tuksis.
Oleme jõudnud sinna kus muu maailm oli 15 aastat tagasi. Konfliktsed harrastused. Läänes on sisepõlemismootoritega seonduv paremini reguleeritud, rahvas ise seaduskuulekam ja empaatilisem. Meil kahjuks sõidetakse kus ja kuidas tahetakse. Mina ei usu, et keegi seal Männiku sektoris neid sõitmise lube taotleb või väljastab. Jah, seal on 2 motoala juba jupp aega olnud. Aga kõik väljaspool seda on puhas anarhia. Kõigile meeldib täiega värsket ja nõudlikku rada panna - ratturitele, ratsutajatele, motorahvale. Jälg loodusesse jääb kahjuks erinev. Mida rohkem hobujõude, seda ropum.

Täidesaatev võim on lihvitud nii õhukeseks kui veel saab. Kahjuks ei jatku ressurssi pahalaste püüdmiseks ja nende tegude menetlemiseks. Ja tuhka sa püüad metsa tundvat krossi- või endurokat. Tal on nii kirjud riided ja ratas, et keegi ei suuda neid pädevalt avalduses kirjeldada. Ilma avalduseta - teate isegi. Ei juhtu mitte midagi.

Nukker. Ka minu 20 aastaga kogutud lemmiksingleid jääb üha vähemaks. Olgu nad kus iganes - Männikul või Paganamaal Läti piiri ääres. Igale poole need endurokad jõuavad.

Aga see pole sugugi kõik. Populaarsete elustiiliratturklubide ja trennikorraldajate tegevuse tagajärjel on jõutud tuksi keerata ka enamus mu kodumetsa ehk Harku metsa singleid. Pole mingeid tsikleid vajagi, ratturid oma lolluse ja kõvatamisega pole kopka eestki paremad.

Selle kevade märksõnana julgen välja käia ka e-bike. Harku metsas on ilmunud jäljed mida ei suuda jätta enda jalgade jõul pedaaliv rattur, aga tsikli jaoks on ilmselgelt lahjad. e-vennal suu kõrvuni, kõva vedu taga, aga mets laguneb jälle kiiremini.

Saan aru, et Männiku puhul tegu on hr. ciclismo tagaaiaga. Aga sellegipoolest, härra üllatab mitteasfalteeritud tsooni sedavõrd hea tundmisega. Samblal toimuvast ju la Repubblica ja Gazetta dello Sport ei kirjuta...

Ja kordan end taas veidi muudetud sõnastuses - mida rohkem on sul rattasõpru ja mida rohkem sa oma sõite sheerid seda vähem aega on sul enda "privaatseid" singled sõita. Kõik leitakse üles, kõik sõidetakse laiaks, vakku ja mülkaks.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Jats36
Rattur
Postitusi: 363
Liitunud: 21. 07. 2014. 00:02

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Jats36 » 23. 03. 2020. 01:30

erikr kirjutas:
22. 03. 2020. 23:37


Selle kevade märksõnana julgen välja käia ka e-bike. Harku metsas on ilmunud jäljed mida ei suuda jätta enda jalgade jõul pedaaliv rattur, aga tsikli jaoks on ilmselgelt lahjad. e-vennal suu kõrvuni, kõva vedu taga, aga mets laguneb jälle kiiremini
Ma olen seda tegelast korra näinud. Riiete ja varustuse järgi paistis ka tegu olevat krossisõitjaga aga tsiklit vedas edasi elektrimootor

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 11681
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Mati » 23. 03. 2020. 01:32

Head ajad on lihtsalt, suva jorss jõuab omale mootori hankida ja ega siis sellega kodust väga kaugele ei minda ... loomuliku intelligentsi teema kokkuvõttes.
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

martr
Rattur
Postitusi: 185
Liitunud: 31. 10. 2013. 17:01

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas martr » 23. 03. 2020. 15:28

Vaatasin, et biker.ee foorumis tglt sama teema üleval. Suht segadus mõlemas leeris.
https://biker.ee/phpbb/viewtopic.php?t=106908

Kas RedMoto/RedBike tiim viitsiks asja käsile võtta? Vaidleks teema mõlemas sihtrühmas läbi ja lepiks midagi kokku.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 23. 03. 2020. 16:06

Mida siin on vaielda, kui mootorsõidukiga võib sõita vaid selleks ette nähtud kohas. Mitte suvalises kohas metsa all, mälestusmärkidel, parkides jne.
If everything's under control, you're going too slow!

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 971
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Prommar » 23. 03. 2020. 17:28

Ega muud kui koostöös RMK-ga iga metsaraja algusesse märk "Mootorsõiduki sõidu keeld". Mida siis keskmine tsikliga põmmpea tõlgendab autoga sõitmise keeluna "sest märgi peal on ju auto eestvaade".

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 23. 03. 2020. 17:43

Prommar kirjutas:
23. 03. 2020. 17:28
Ega muud kui koostöös RMK-ga iga metsaraja algusesse märk "Mootorsõiduki sõidu keeld". Mida siis keskmine tsikliga põmmpea tõlgendab autoga sõitmise keeluna "sest märgi peal on ju auto eestvaade".
On ka märgid 314a ja 315 (aga ka 321).

Kood: Vali kõik

  
6) märk 314a „Mootorratta sõidu keeld” keelab A-kategooria sõiduki liikluse;
8) märk 315 „Kaks keeldu” kehtestab korraga kaks keeldu. Märgil võib olla kahe erineva keelumärgi 312 kuni 314b, 316 kuni 319 ja 321 kuni 324 sümbolid;
13) märk 321 „Jalgratta sõidu keeld” keelab jalgratta, mopeedi ja pisimopeedi liikluse;
If everything's under control, you're going too slow!

Kaido002
Rattur
Postitusi: 41
Liitunud: 19. 07. 2013. 23:00

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Kaido002 » 23. 03. 2020. 21:03

Teema on küll muret tekitav, kuid ka arutlust väärt. On endalgi motomeeste tegevust silma ette jäänud.

Tooksin välja ka Raudalu kolmapäevaku rajad, kus on kohati üsna korralikud vaod sisse tõmmatud. Ühelt poolt mind ennast nagu mootorratturid ei häiri-kui tema ei sega mind, siis ei sega mina ka teda. Aga kui jällegi rajad kannatada saavad, tekib ikkagi mõte, et "krt päris nii ka rallit sõita ei saa"...

Teise kohana märgiksin ära raja, mis kulgeb Kurna oja sillast kuni Raudalu gaasijaotusjaamani. Niigi on ta küllaltki niiske ja pehme pinnasega koht, aga mootorrattad/ilmselt ka ATV-d on sealgi kõva kaevamistööd teinud.

camouflage
Rattur
Postitusi: 108
Liitunud: 08. 04. 2016. 07:19

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas camouflage » 23. 03. 2020. 22:22

Saku100 radadel on ka keegi motikaga kihutanud. Muidu ei pannudki tähele kui palju mölakaid meil ühiskonnas on, aga selle eriolukorra ja selle täitmisega avaldub nii mõndagi, sama seal biker foorumis. Ja antud juhul räägime ainult eestikeelsest seltskonnast, jättes käsitlemata meie slaavi vennad, kellel on suures plaanis hulish nii rattaradade kui ka karantiini osas. Karantiini osas arvavad suures plaanis, et hetkel on tegemist mingi eestlaste rahvuspühaga, mis tähendab palju vaba aega, kuna viirusest ei ole 1Kanal eriti midagi rääkinud ja ATV ja motikaga võib talda anda seal, kus vähegi metsalaadne kooslus olemas on.

Flash
Rattur
Postitusi: 275
Liitunud: 29. 08. 2005. 16:03

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Flash » 24. 03. 2020. 05:49

KaupoR kirjutas:
23. 03. 2020. 16:06
Mida siin on vaielda, kui mootorsõidukiga võib sõita vaid selleks ette nähtud kohas. Mitte suvalises kohas metsa all, mälestusmärkidel, parkides jne.
martr kirjutas:
23. 03. 2020. 15:28
Vaatasin, et biker.ee foorumis tglt sama teema üleval. Suht segadus mõlemas leeris.
https://biker.ee/phpbb/viewtopic.php?t=106908

Kas RedMoto/RedBike tiim viitsiks asja käsile võtta? Vaidleks teema mõlemas sihtrühmas läbi ja lepiks midagi kokku.
KaupoR kirjutas:
22. 03. 2020. 21:03
Sõltuvalt raja pinnast teeb üks krossikas rohkem kahju kui terve maratoni jagu rattureid lõiku 2 korda läbides (Rakvere RM-i kogemus 2020. aastast).

Motomeeste rajavalikutest võib pikalt rääkida Flash Jõelähtme rattaklubist. Minu teada on ta lugematu arv kordi ka RMK poole pöördunud aga vist on kõik läinud kurtidele kõrvadele.
Tegelikkuses ei ole segast midagi. Liiklusseadus ja Metsasseadus ütlevad täpselt mida ja kus tohib. Kokkuvõtvalt mootorrattaga metsarajal sõitmine ei ole seaduse mõttes lubatud v.a. kui sul on RMK-lt metsahooldeks vm avalikuks tegevuseks saadud luba (see on lepinguline). Kuid see ei anna õigust metsaradu lõhkuda.

Siit edasi - mootorratas ja metsas sõitmine. Liiklusseadus ütleb täpselt, et kui on tegemist registrisse kantud mootorsõidukiga, siis võib sõita teel ja ainult seal. Erandisk on maaomaniku poolt eraldatud konkreetne rada või ala. Nüüd, mis puudutab krossimootorrattaid, millel puudub registreerimismärk jne, siis need võivad sõita vaid kinnisel krossialal.
Mõned teemakajastused Eesti meediast: https://tartu.postimees.ee/6809730/mets ... admatusega
https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=88379915 (Lugege Villu Vane kommentaari)

Eestis toimub seni kõik teistmoodi. Olukorda aitavad leevendada vaid matkajate ja teiste vihjed politseile ning politsei menetlused ja Keskkonainspektsiooni trahvid - see veidi vähendab lõhkumisi - nii ta kahjuks on.

Uskuge mind, et kui need tegelased Männikul väsivad, siis on Saku 100 radadega varsti sama seis. Meie vallas on asjad just täpselt sedamoodi läinud.

Mardi pakutud motoklubile vaidleja ja kokkuleppe loomise oreooli osas olen rohkem kui skeptiline. Meie vallas on nende tegevusel ikka väga "suurejooneline ajalugu".

kalari
Rattur
Postitusi: 691
Liitunud: 20. 05. 2007. 17:09

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas kalari » 24. 03. 2020. 13:10

Mis ametkonnad need on, kes tsiklimeeste poolt tehtud sigadustele läbi sõrmede ei tohiks vaadata? Esimese sammuna tuleks teha konkreetsed pöördumised ja nõuda vastavate ametkondade esindajate kohaletulekut konkreetsetesse kohtadesse. Ja kohe sinna otsa nõuda neilt tegevuskava, koos daatumitega, mis ajaks ametkonnad oma tegevused läbi viivad. Ja et ei juhtuks, nagu tihti ikka juhtub - asjad jäävad venima ja ametnikud mämmutama, olla valmis koheseks "kontroll-lasuks" uuriva ajakirjanduse kaasamise kaudu. Elu on korduvalt tõestanud, et Pealtnägijat kardab Eesti ametnik rohkem kui oma naist/meest.

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 249
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Tonis_T » 24. 03. 2020. 13:21

Pealtnägija ei aita mitte midagi. Esiteks oleks vaja need mehed teolt kätte saada. Mine tuvasta ära, kes need seal sõidavad, kõigil sarnased riided seljas ja kiiver koos prillidega peas. Lihtsalt lampi ei sa aju kedagi süüdistada. Klubide liistule võtmie ka ei aita. Isegi kui osad klubilised käivad keelatud aladel sõitmas, siis sisuliselt on tegemist tundmatu eraisikuga suvalisel metsarajal, keda ei õnnestu ühegi klubiga siduda. Klubid ütlevad, et nemad ja nende liikmed ei käi ja see võib isegi nii olla. Ehk siis mingid ametkonnad, ähvardused ja muu sarnane ei aita, kui inimesel on poogen. Ma ei usu, et poltsei viitsib metsa kammima minna, et mine sa tea, ehk sõidab metsarajal just sellel hetkel mõni kurikael talle vastu. Ilmselt aitab siin ainult põlvkondade vahetus ja korralik teistega arvestav kodune kasvatus.

Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 24. 03. 2020. 13:53

Kas motikatega minnakse metsa otse kodust või viiakse tsikkel kohale autoga treileril? Kui esimene, siis ei tohiks nad maanteedel üldse sõita ja seal peaks politsei küll huvitatud osapool olema. Kui teine, siis on ju teada vähemalt see, kelle auto ja treileriga tsikkel metsa viidi.
If everything's under control, you're going too slow!

mtm
Rattur
Postitusi: 222
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas mtm » 24. 03. 2020. 17:23

On palju seadusi ja eeskirju mida ei viitsita või ei taheta või ei teata ei täita ega kontrollida. Huvigruppide eest teevad lobitööd enamasti liidud kes lobistavad ameteid ja ministeeriume mingile küsimusele rohkem tähelepanu pöörama. Näiteks Toiduainetööstuse Liit on palju oma liikmete aga ka tarbija heaks teinud, Maanteeameti kampaaniate tõttu osatakse vöötrajal teed anda (mis küll õnnetusi seal ei vähendanud). Samas liiklusseaduse parema käe reeglit tutvustavat kampaaniat ei ole olnud seda Eestis ei tunta. Ka metsas sõitmise reeglid tundmatud- muidu poleks ka seda teemat tehtud ning muidu poleks motoklubide sotsiaalmeedia kontodel nii mõnigi looduses krossitaja pilt kus pildilolija tuvastatav.

Nüüd kui spordivõistlusi ega olümpiat ei ole oleks see paras teema Jalgratturite Liidule. Ja just praegusel kriisiajal kuna metsas liigutakse ka tsikliga rohkem. Teema peaks vist käima Keskkonnaministeeriumi alla. Sotsmedia pildid võimalikust seaduserikkumisest võiksid veebipolitseile anda võimaluse teha suunatud teavituskampaania.

Kasutaja avatar
SK
Rattur
Postitusi: 1013
Liitunud: 11. 07. 2004. 16:49

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas SK » 24. 03. 2020. 22:00

kalari kirjutas:
24. 03. 2020. 13:10
Ja et ei juhtuks, nagu tihti ikka juhtub - asjad jäävad venima ja ametnikud mämmutama, olla valmis koheseks "kontroll-lasuks" uuriva ajakirjanduse kaasamise kaudu. Elu on korduvalt tõestanud, et Pealtnägijat kardab Eesti ametnik rohkem kui oma naist/meest.
Ametniku üks ja ainus hirm on selle ees, mis ta tooli kõikuma paneb, sest ametnikul on tavaliselt finants-juured p*rsest tooli külge kasvanud. Kes sellele ühendusele pihta saab, võib kodus juba shampanja lahti teha, edu on garanteeritud.

Jats36
Rattur
Postitusi: 363
Liitunud: 21. 07. 2014. 00:02

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Jats36 » 25. 03. 2020. 21:24

Tegelikult on üks võte mille läbi saab igaüks krossirataste radade lõhkumist takistada- palgid ette, kasvõi lihtsalt möödaminnes. Jalakäija saab üle, rattur saab väikese lenksutõmbega üle aga krossiratturitel läheb ebameeldivaks kui peab iga kord ratta seljast maha tulema et puuront eest ära veeretada, võibolla paar korda teeb seda aga järgmistel kordadel otsib juba muud rajad

Kasutaja avatar
Mati
Rattur
Postitusi: 11681
Liitunud: 31. 03. 2003. 11:26

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Mati » 25. 03. 2020. 23:45

Jats36 kirjutas:
25. 03. 2020. 21:24
... - palgid ette, Jalakäija saab üle, rattur saab väikese lenksutõmbega üle aga krossiratturitel läheb ebameeldivaks kui peab iga kord ratta seljast maha tulema et puuront eest ära veeretada,..
Misasja? See palk, millest rattur üle saab on tsiklimehe jaoks oksaraag! Vaata mõnda krossi või enduro videot :idea:
velo clubbers
Tavaline jobu: "Ega maraton, kui tahab ikka maratoni nime kanda, ei peagi mingi morsipidu olema."
Üks mees: "Tapab tempo, mitte rada"
Kivipallur: "Tark teab, tugev teeb trenni!"

Jats36
Rattur
Postitusi: 363
Liitunud: 21. 07. 2014. 00:02

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Jats36 » 26. 03. 2020. 00:35

Tuleb loominguliselt sättida nö õigetesse kohtadesse... Tegelikult ma kahtlen et kas need matkaradadel jms sõitjad väga oskuslikud on...

maksipoiss
Rattur
Postitusi: 243
Liitunud: 09. 05. 2009. 06:41

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas maksipoiss » 26. 03. 2020. 06:38

Seda "palki" millest rattur kerge lenksutõmbega üle saab ei pane enduro sõitja tähelegi sealt üle sõites. Mis järgmine ettepanek oleks, et tõmbame traadid ette, küll aeglasemalt sõitvad ratturid märkavad?


Kasutaja avatar
KaupoR
Rattur
Postitusi: 6917
Liitunud: 10. 03. 2005. 14:11

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas KaupoR » 26. 03. 2020. 08:12

Karma.

See traadijutt jooksis siit teemast juba läbi, ma loodan, et tegemist oli musta huumoriga, mitte ettepanekuga. Samas - kas sellist huumori kastmes ettepanekut peaks üldse levitama ...
If everything's under control, you're going too slow!

Nightsilm
Rattur
Postitusi: 42
Liitunud: 14. 05. 2015. 20:33

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Nightsilm » 26. 03. 2020. 08:48

Igasugustest füüsilistest takistustest on rohkem kahju kui kasu. Rääkimata siis juba selgelt eluohtlikest mõtetest, mida ei taha siin kordama hakata.
Kõige õigem abinõu on loomulikult järelvalve, isikute tuvastamine ja seaduse piires karistamine. See on ühtlasi ka kõige töömahukam ja keerulisem.
Oluliselt lihtsam oleks kõikidele sellistele "krossi-riskiga" radadele paigaldada mootorsõidukiga liikumist keelavad märgid. Näiteks vineertahvliga 200m välbaga puude külge vitstega tõmmates. Ma arvan, et paljud enduromehed lihtsalt ei adu, et nende tegevus ei ole legaalne. Seda tuleb neile märkide kaudu meelde tuletada. Jah, kõigile see kindlasti ei mõju.

Ühtlasi peame endale aru andma, et on mitmeid radu, mis on jalgrattaga lõbusad sõita, kuid kus krossisõit on täiesti OK. Siin mainiti Raudalu, suur osa (mitte kõik) sealsest metsast on krossirada, millega kohati kattub ka kolmapäevak. Jõelähtme endurorada kroodil, mis kohati kattub JRM rajaga jne. Probleem on see, kui krossisõitjad oma rajalt kõrvale eksivad ja kõrvalisi radu rikkuma lähevad. Case in point K750 singel, mis asub kroodi endurorajast sisuliselt üle tee.

mtm
Rattur
Postitusi: 222
Liitunud: 08. 09. 2009. 08:19

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas mtm » 26. 03. 2020. 09:27

Kas Raudalus ikka on krossisõit OK? Riigi üldkasutatav maa enamasti, seega peaks riigi poolt luba olema. Mulle pigem tundub, et Männiku krossirada on sealkandis ainuke legaalne krossitamise koht.

Teavitamine metsas liikumise korrast oleks tõesti vajalik aga seegi peaks olema maaomaniku ehk siis enamasti riigiameti organiseeritud ja finatseeritud.

martr
Rattur
Postitusi: 185
Liitunud: 31. 10. 2013. 17:01

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas martr » 26. 03. 2020. 09:53

Klge, aga kas on kedagi, kes töötab reklaammaterjale tootvas ettevõttes? Kui palju maksab näiteks A4 suurune viit?
Küsiks RMK-st luba, et kas võib paigaldada seadusest teavitavaid silte, vähendamaks seaduse rikkumisi ning hoidmaks riigi vara.
Teeks pisikese aktsiooni ja paigaldaks mingi hulga selliseid silte metsa.

Ütlen juba eos ära oma seisukoha, et igasugused palkide vedamised on loll jutt. Kes iganes tuli mõttele kirjutada midagi miskitest trossidest, mingu lugegu 30x issamumeiet pattude lunastamiseks.

Jats36
Rattur
Postitusi: 363
Liitunud: 21. 07. 2014. 00:02

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Jats36 » 26. 03. 2020. 10:19

Kas Ergo Neeme ei ole mitte ühe sellise firmaga seotud?

piffik
Rattur
Postitusi: 291
Liitunud: 31. 03. 2011. 10:12

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas piffik » 27. 03. 2020. 21:38

Järve disc golfi - Ülemiste järve - Kurna oja vahelises sektoris sõitis üleeile endurokas mööda, samas nagu teedest ei saa aru, et seal tihti käidaks. Täna nägin seal paari kollasel taustal märke X ja nooltega? Kelle jaoks need pandud on?
Nüüd vähemalt discpark kinni, saab seal rahulikult rattaga sõita. Üleeile oli muidu huvitav pilt, kus discgolfi parklas oli rohkem autosid kui Kristiine keskuse parklas.

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11555
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas erikr » 28. 03. 2020. 16:52

Käisin täna Jussi nõmmel. Singlil olid suht värsked tsikli jäljed.
Need laiemad liivased teed nõmme ümber olid ATV ja tsiklijälgi täis.
Nukker värk.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
miilits
Rattur
Postitusi: 570
Liitunud: 01. 08. 2010. 16:46

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas miilits » 28. 03. 2020. 18:54

Assaku uuesalu pealt lendas kolmene punt raudalu peale täna hommikul. Peab peale passima, kuhu tagasi tulek toob, uksetaha koputama minna :mrgreen:
"It never gets any easier, you just go faster"

Kasutaja avatar
LauriA
Rattur
Postitusi: 764
Liitunud: 11. 04. 2003. 18:35

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas LauriA » 28. 03. 2020. 19:32

erikr kirjutas:
28. 03. 2020. 16:52
Käisin täna Jussi nõmmel. Singlil olid suht värsked tsikli jäljed.
Need laiemad liivased teed nõmme ümber olid ATV ja tsiklijälgi täis.
Nukker värk.
Eelmine september oli seal ühe tuntud matkapoe poolt sponsoreeritud (kui uskuda lehvivaid reklaamlippe) motoüritus. Nägin enduro ratastega motomehi orienteerumas nii Soodla jõe idapoolsema silla kui ka Venemäe juures.
Pakun, et oli see üritus:
https://matkasport.ee/blogi/uritused/lo ... aa-curves/
Võimalik, et motomeeste rada oli planeeritud selliselt, et optimaalne teekond kulges selliste teede peal, kus saab häda korral ka Niva või UAZ-ga sõidetud.
Peast ei ütle, aga Kaarsilla parkla või Venemäe juures vist ei ole märki, mis keelaks mootorrattaga sõita edasi sillani ja siis juba Jussi järvede juurde?
Seega JOKK värk :-(
Kaksiksilla parkla juures ei ole ma kunagi viibinud - kas seal samasugune kitsas sild, mis on Kaarsilla juures?
Segasaun on siis, kui on puu- ja elektriküte.

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 971
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Prommar » 28. 03. 2020. 20:25

Kaksiksillal peaks olema tõkkepuu, teised kaks on kitsad. Ei mäleta, kas mingid keelumärgid ka on.

Kasutaja avatar
ciclismo
Rattur
Postitusi: 329
Liitunud: 03. 07. 2016. 16:12

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas ciclismo » 28. 03. 2020. 20:34

Täna vooris üks 2 ATV + 1 krossimootorrattast rong mööda Männiku discgolfirada (see ümber karjääri). 4 krossirattast koosnev rong ümber Kaitseväe harjutusala, u 100 m kergliiklusteest. Ülespööratud jäljed paistavad kergliiklusteele.
-- Kurb on see, et mehed - ja siin on ju organiseerimisvõimelised, edukatel Eesti meestel, ei saa jää üle muud, kuid kurvalt nentida - nii on.
Kto budet za bazar otvetšatj? - nagu kõrvallõimes küsiti. Kto?
Nõmmel on spordiplatsidele ja jõulinnakus seadmetele munitsipaalpolitsei keelavad lindid ümber tõmmatud. Võib väita, et sümboolne, aga siiski. Saab küll, kui tahetakse.
Peab vist viimases hädas gorodskaja upraava poole, linnapea hr Mihhail Kõlvarti poole pöörduma. Kuid linna piir lõpeb enne Männiku-Saku kergliiklusteed.
Reeglid - ja nendest kinnipidamine on ühiselu vajalik osa. 1 m teeservast, jalakäija kohal hoog maha, suunanäitamine pöördel. Siin ei ole küsimust, et ei taha või ei saa aru.
Koroonajärgsest maailmast väljuvad võitjana ühiskonnad, kes oskavad end organiseerida.
- - -
Why so serious?

Kasutaja avatar
Prommar
Rattur
Postitusi: 971
Liitunud: 14. 06. 2010. 22:25

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Prommar » 28. 03. 2020. 20:50

See Männiku discgolfi metsaalune on ka ilma krossikate abita selliseks kõrbeks tallatud, et paha vaadata. Mitte ainsatki rohelist liblet.

Kasutaja avatar
ciclismo
Rattur
Postitusi: 329
Liitunud: 03. 07. 2016. 16:12

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas ciclismo » 28. 03. 2020. 21:59

Huvitav infokild:
"Saku motokeskuse kontaktnumbrile vastav mees [..] Ometi on kontaktnumbri omanikuks tituleerinud Mihkel Merimaa ka RMK, kus Merimaa peaks transpordispetsialistina töötama." https://www.delfi.ee/news/paevauudised/ ... d=89385727
Kas see seletab, miks pöördumised RMK-sse, millest eespool teateid, tulemusi ei anna?
- - -
Why so serious?

Flash
Rattur
Postitusi: 275
Liitunud: 29. 08. 2005. 16:03

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Flash » 29. 03. 2020. 07:59

RMK-s see asi ongi. Nad teavad väga hästi, mis metsades toimub, kuid teatud kohtadel olevad on sõbrad-sugulased ja seetõttu ei muutu enne midagi kui RMK-s tehakse suurpuhastus. Võid arvata kui palju on Jõelähtme vald, Võerdla küla jt pöördunud selle temaatikaga RMK poole - tulemus - sõidetakse ermaadel üha rohkem.

Nightsilm
Rattur
Postitusi: 42
Liitunud: 14. 05. 2015. 20:33

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Nightsilm » 09. 04. 2020. 21:12

Epideemia süveneb. Täna kohtasin mootorratturit Pirita jõe maastikukaitse alal, Botaanika aia taga oleval, väga kõrge erosiooniohuga Kiviaia Singlil.

Kasutaja avatar
dr Holden
klassik
Postitusi: 2625
Liitunud: 14. 05. 2004. 11:25

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas dr Holden » 09. 04. 2020. 22:05

Eile olid kaks ilmselt Männiku-Saku kergliiklustee äärest (seal on pidevalt parkimas haagisega autosid, haagise tsikli peale-mahasõidulaud ootel) rappa läinud mootorratturit sattunud raba läbi sõites lausa Helbe tänavani ja sealt Nelgi tänava lõpu kaudu Kraavi tänavale välja, rutskat oli korralikult keeratud, mults oli lappes. Autosid eile ei kohanud, oleks pilti teinud, aga jäljed rääkisid enda eest.

Järgmist tsikliga kohtumist ootan Pässa raba laudteedel....

Tonis_T
Rattur
Postitusi: 249
Liitunud: 07. 06. 2005. 09:58

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Tonis_T » 09. 04. 2020. 22:15

Harkus olid ka tsikkli jäljed maas

Kasutaja avatar
erikr
Admin
Postitusi: 11555
Liitunud: 17. 01. 2003. 22:23

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas erikr » 09. 04. 2020. 22:51

Tonis_T kirjutas:
09. 04. 2020. 22:15
Harkus olid ka tsikkli jäljed maas
Kõrgeima liivamäe otsas oli täna kand maas ringe tehtud. Lisaks lammutab pikemat aega Harku metsas keegi akude pealt tomiv lollakas. Bensumootori jaoks on need jäljed liiga lahjad, aga kondimootoriga neid välja ei pigista.
mis väljakutse? kiirabil ja politseil on väljakutse, minul on töö...
velo.clubbers.ee velo clubbers

Kasutaja avatar
Andrus K
Rattur
Postitusi: 1716
Liitunud: 14. 05. 2003. 15:29

Re: Mootorratturid rattaradadel ja vastupidi

Postitus Postitas Andrus K » 15. 04. 2020. 21:38

Eelpoolmainitud Red Bike / Red Moto seltsimehed võiks küll asja kommenteerida, mitte istuda nagu kuldid rukkis.
Nemad ju kahte jumalat teenivad ja seal Männiku metsa serval pesitsevad.
Kusjuures sõidavad vist ka metsas nende ratturid. Kuidas ise näevad juba klubi sees neid vastuolusid ja mis oleks siis lahendus?

Enduurokatele peaks eraldatama mingid selgestimõistetavad metsakvartalid, kus ei saa olla juttu, et ma ei saanud aru, et siin ei tohi sõita. Nt. et ühed (ratturid siis nt) sõidavad Saku teest läänes ehk Männiku ja Pääsküla metsas ja enduurokad Saku teest idas ehk seal karjääride vahel.
Loomulikult on see meelevaldne näide ja juba omaks peetavaid lõike on mõlemal osapoole mõlemal pool seda maanteed küllaga aga siiski.
Hakata enduurojorsidele midagi seletama ühe või teisest singlist. Ta ei saa midagi aru. Tuhiseb läbi metsa nii, et kõrvus viliseb. Ei tema aru saa, mis singlil või kus ta üldse on hetkel.
Trennis tuleb sõita sama kiirest, kui võistlusel. Või isegi natuke kiiremini!

Vasta

Mine “Rajad ja ringid”